Сијарто је то рекао отварајући Српско-мађарски пословни форум који организује Привредна комора Србије у сарадњи са Министарством за спољне послове и трговину Мађарске и Агенцијом за промоцију извоза Мађарске, а на којем учествује 70 компанија из обе земље, поводом одржавања 13. заседања Заједничке комисије за економску сарадњу којом председава заједно са министром унутрашње и спољне трговине Србије Томисавом Момировићем.
Говорећи о ситуацији у којој се Европа нашла и због рата у Украјини, а која отежава трговину, кида устаљене мреже сарадње, чиме између осталог, онемогућава трговину између истока и запада на уходаним стазама, као и самом значају јачања европске приведе и европских компанија угроженим санкцијама, Сијарто је нагласио и да Будимпешта не оправдава снисходљив став Брисела према Србији.
„Мислим да би проширење помогло конкурентности ЕУ и зато би нам били потребни нови чланови, да проширујемо подручје деловања ЕУ. ЕУ је Србији данас потребна више него Србији чланство у ЕУ и зато сматрамо да није у реду став Брисела који се снисходљиво односи према Србији”, рекао је Сијарто и нагласио да Мађарска подржава иницијативу Отворени Балкан и да је зато предложила да се наредни скуп одржи у Будимпешти како би показали да чланице ЕУ и земље у оквиру иницијативе ОБ треба да сарађују у циљу јачања конкурентности.
Мађарски министар критиковао је и поједине ставове који нису благонаклони према онима који настоје да реше проблем на другачији начин.
„Ако неко покуша да рационално сагледа систем односа између истока и запада одмах му се пребацују да је пријатељ Путина, пропагандиста Кремља,… тешко је водити разумну политику данас и још додатно Брисел отежава ситуацију европске привреде што уводи мере услед рата које доводе у изузетно тешку ситуацију све привреде у Европи као и европске привредне субјекте, док америчке фирме имају предност пред европским предузећима а ми сами себи наносимо негативне последице због санкција”, рекао је Сијарто.
Он је оценио да је једини „трн у длану” између две земље представља гужва на граничним прелазима, те је изразио задовољство што ће проблем бити решен тако што ће се изградити један од најмодернијих граничних прелаза у Европи.
Управо то што две земље немају ниједно отворено питање прилика је и за грађане Србије да у Мађарској потраже посао.
Стални привредни раст и инвестициони рекорд који Мађарска бележи земљи даје могућност да отвори тржиште рада и за грађане Србије, рекао је Сијарто и додао да у његовој земљи већ ради 5.400 спрских држављана.
Сијарто је нагласио да у оваквим условима морамо да будемо успешни и подсетио на заједнички став према турско - балканском току и то што нису дозволили да их савезници одговоре од тога, иако су им пријатељски претили санкцијама – да је било другачије не бисмо имали довољно гаса за приведу и грађане.
Нагласио да је управо тај пример показатељ да треба јачати сарадњу између Србије и Мађарске.
„Морамо да имамо добре партнере, партнере од поверења и зато мислим да блиска сарадња између Србије и Мађарске може да помогне да се превлада ова ситуација, рекао је Сијарто и изразио задовољство због споразума потписаних са Србијом који ће допринети енергетској безбедности обе земље”, навео је он.
Сијарто је то рекао на скупу на којем је говорио и председник ПКС Марко Чадеж.
Након пленарног дела почели су билатерални разговори српских и мађарских компанија из следећих сектора - грађевина, металска, ИКТ, третман вода, третман отпада, рециклажа и компостирање, енергетика, фармација, здравствена индустрија.