Седница, која ће бити настављена сутра у 10 часова, почела је минутом ћутања за све жртве трагичних догађаја.
Посланици су постављали посланичка питања на која имају право сваког уторка и четвртка када је седница у току.
На дневном реду седнице је извештај о безбедносној ситуацији у Републици Србији насталој након масовних убистава у ОШ "Владислав Рибникар" у Београду и на подручју Смедерева и Младеновца.
Друга тачка дневног реда је извештај о надзору програма пружалаца медијских услуга за период од октобра 2022. до краја марта 2023. са посебним освртом на извештавање о случајевима насиља у ТВ програмима који је поднело Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ). У оквиру ове тачке дневног реда разматра се и Предлог закључка Одбора за културу и информисање од 17. маја ове године.
Такође, на дневном реду је и предлог одлуке о образовању Анкетног одбора ради утврђивања чињеница и околности које су довеле до масовних убистава у ОШ "Владислав Рибникар" и на територији Смедерева и Младеновца, утврђивање пропуста у вршењу надлежности и предузимању одговарајућих радњи, утврђивања одговорности надлежних лица и предлагања мера.
Четврта, последња тачка дневног реда је предлог за гласање о неповерењу члану владе, министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу, који је поднео 61 посланик у Народној скупштини Србије.
Ана Брнабић: Није време за политичке поделе
Председник Владе Србије Ана Брнабић изјавила је на седници Скупштине Србије посвећеној безбедносним мерама после две трагедије које су се догодиле пре две недеље да је парламент једини форум у коме озбиљни и одговорни политичари треба да расправљају о мерама које друштво предузима и указала да ово није време за политичке поделе.
"Као неко ко дубоко верује у демократске вредности, верујем да је Народна скупштина право место за разговор о свим темама, а не перформансе, а посебно о темама које су овако тешке и оволико важне за наше друштво и за наше грађане", рекла је Брнабићева.
Она је додала да ће одговарати на питања посланика и расправљати колико год треба о безбедносној ситуацији пре и после трагедија, о мерама које су предузете, очекивањима од њих и докле се стигли са њиховом имплементацијом.
"Саслушаћу са пажњом и уважавањем сваки додатни предлог мера како би деца (изнад свега и свих), али и сви грађани Србије били безбеднији, осећали се безбедније и како би сви заједно, а не подељено по политичким и сваким другим линијама, као што су то радиле многе друге земље након сличних трагедија, без политизације (ако је то икако могуће) радили на предлозима како да, као друштво, наставимо даље", рекла је премијерка.
Она је оценила да ово није време за политичке поделе.
"Волела бих да их није било, иако нажалост и данас, сада, видим да неки желе да користе ово на најгрубљи и најбаналнији начин за поделе. Мислим да је Скупштина једини форум у коме озбиљни и одговорни политичари треба да расправљају о мерама које као друштво предузимамо", рекла је Брнабићева.
Она је посланицима изнела преглед безбедносних мера које су постојале пре, а које су уведене после трагедија.
Од сутра стартује платформа "Чувам те" за превенцију вршњачког насиља
Ана Брнабић рекла је да од сутра стартује платформа "Чувам те". Најавила је да је то нови систем за превенцију вршњачког насиља.
Рекла је и да је полиција усмерила своје активности на превентивно деловање и да полицијске управе на територији целе Србије имају обавезу да изврше проверу стања безбедности школа у претходној школској години.
Премијерка је на почеку излагања још једном изјавила саучешће породицама настрадалих.
Предато 26.339 комада оружја
Брнабићева је изјавила да су од 8. до 17. маја у акцији разоружавања Србије, грађани предали 26.339 комада оружја, укључујући и минско-експлозивна средства.
Она је казала да је МУП након трагичних догађаја предузео низ мера — провера држања оружја, мораторијум на издавање дозвола за држање и ношење оружја, контрола стрељана, као и предаја нерегистрованог оружја.
Предато је и више од милион комада муниције, казала је Брнабићева.
„Желим да се захвалим свим грађанима који су одговорно и озбиљно поступили и одазвали се на позив”, рекла је Брнабићева и подсетила да су се масовна убиства у Србији дешавала и раније, споменувши трагичне догађаје у Великој Иванчи, Јабуковцу, Неготину и Лесковцу.
Она је поручила да влада наставља са имплементацијом мера у борби против насиља, између осталог, и са акцијом разоружавања са циљем да се смањи број оружја и до 90 одсто.
Брнабићева је навела да Министарство правде припрема више измена закона, као и да се разматра смањење старосне границе кривично-правне одговорности са 14 на 12 година.
Она је казала да од опозиције жели да чује конкретне мере или да коментарише већ донете, а не да грађанима, како је навела, ускраћује право на слободу кретања протестима на Газели.
Шта је наложено после масовних убистава, акција Салус на подручју Београда
Брнабићева је рекла да је после масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар", наложено да полицијске управе ступе у контакт са директорима школа и да изврше анализу стања безбедности, а да је после масовног убиства у околини Младеновца и Смедерева, наложено хитно видљиво појачано присуство полиције на јавним местима и објектима.
"Полицијски службеници су дужни да предузму мере заштите у свим основним и средњим школама за време наставе, за време доласка и одласка ученика у школе, и посебну пажњу усмере на рано препознавање могућих ризика и претњи", казала је премијерка.
На подручју Београда предузета је акција Салус, у циљу стабилизовања безбедности. Акција се спроводи од 8. маја у временском периоду од 8 до 22 сата, а ангажовани полицијски службеници врше опсеравцију критичних места у и око школа, легитимишу сумњива лица, проверавају сумњива возила и раде на запажању безбедносно интересантних појава.
Седници су присуствовали и министри Братислав Гашић, Даница Грујичић, Дарија Кисић, Маја Поповић.