КУЛТУРА

Отворен Павиљон Србије на Бијеналу у Венецији: Прошлост као ресурс за будућност

На 18. Међународној изложби архитектуре у Венецији данас је свечано отворен Павиљон Републике Србије у Ђардинима, а на престижној смотри архитектуре нашу земљу представља рад „У рефлексијама“ Иве Њуњић и Тихомира Дичића.
Sputnik
Окосницу изложбе, која одговара на задату тему Бијенала архитектуре у Венецији „Лабораторија будућности”, чини сагледавање Међународног сајма у Лагосу, од времена када је подигнут, седамдесетих година прошлог века, према пројекту југословенског архитекте Зорана Бојовића, па до данас.

Промишљања српских архитеката о глобалним темама

Помоћница министра културе Данијела Ванушић рекла је на отварању Павиљона Србија, да наступ на Бијеналу представља јединствену прилику да Србија међународној јавности прикаже не само креативност српске архитектонске сцене, већ и промишљања српских архитеката о глобалним темама кроз призму локалних искустава и друштвено-историјских токова.
Бијенале архитектуре као израз културне дипломатије
„Поред тога, ова јединствена смотра архитектуре јесте и израз културне дипломатије која доприноси успостављању чвршћих веза са земаљама учесницама Бијенала, институцијама културе и појединцима. Пројекат 'У рефлексијама' представља осврт и нови поглед на Међународни сајам у Лагосу, аутора Зорана Бојовића, што је уједно и пример за разумевање односа и позиције коју је Србија имала са земљама Африке у светлу оснивања Покрета несврстаних. Архитектура настала из те сарадње сведочи о визији и вредностима Покрета несврстаних, а то су независност и солидарност“, додала је Ванушић.
Сајам у Лагосу пример је, сматра Ванушић, да сваки архитектонски пројекат који и даље ствара промене у граду, може да се искористи као ресурс за будућност уколико постоји планирање и ангажовање архитеката.
„У рефлексијама“ Иве Њуњић и Тихомира Дичића.

Трагови прошлости и храбри моменти

У име Музеја примењене уметности добродошлицу на изложбу пожела је свим присутнима и директорка Музеја примењене уметности Биљана Јотић:
„Уласком у павиљон ући ћемо у елипсасту просторно-временску мапу, слојеве процеса и трајања, посматрања и промишљања, преиспитивања истовремености. Од времена 70-их година 20. века до данас, од простора међународног сајма у Лагосу који је био стециште сусрета и размене, отпочели су и завршили се бројни друштвени процеси остављајући трагове. Оно што издваја аутентичност ауторског концепта је не само мапирање и белешка поменутих процеса, већ један живи моменат, који се у најједноставнијем опису може назвати храбрим. Да би постали живи сведоци стварности и пренели је у пројекат, аутори су отпутовали у нестабилну и опасну зону Лагоса, суочили се садашњим стањима, проживели тешке ситуације, истражили, забележили и пренели у изложбену поставку и дневнике“.
Уласком у павиљон ући ћемо у елипсасту просторно-временску мапу, слојеве процеса и трајања, посматрања и промишљања

Архитектура као ресурс за обликовање будућности

Ауторка изложбе Ива Њуњић је рекла да је Интернационални сајам у Лагосу у тренутку када је грађен представљао симбол нове мултинационалне државе и независности, а данас је то место трансформисано у хипермаркет за трговину са западном Африком:
„Путовали смо у Лагос да бисмо се упознали са свим променама које су се овде десиле и закључили да је ова архитектура ресурс за обликовање будућности“.
Њен колега Тихомир Дичић додао је да након вишемесечног рада на овом пројекту сада може да каже да су сви пројекти који су настали као производ Покрета несврстаних, плод међународне сарадње која треба да нам буде узор у обликовању будућности.
„Поред сајма у Лагосу, пројекти у Србији које треба сачувати, налазе се пред сличним изазовима. Промишљена архитектура је способна да поднесе изазове које доноси будућност, према њој се треба односити с поштовањем“, нагласио је Дичић.
Комесар за припрему наступа Републике Србије на 18. Међународној изложби архитектуре у Венецији архитекта Слободан Јовић рекао је да је у српском павиљону прошлост не као носталгични поглед у историју већ као ресурс за будућност:
„Зато се наш павиљон враћа у Лагос, на место које је доказ да је наша архитектура била део глобалне модернизације. Враћа се на ово место али са погледом нове генерације коју репрезентују Тихомир и Ива. Овај нови поглед може да нам пружи могућност да размислимо о будућем правцу деловања нас као архитеката“.
Свечано отварање 18. Међународне изложбе архитектуре у Венецији је 20. маја, а овогодишња смотра ће трајати до 26. новембра.
КУЛТУРА
Србија у рефлексијама на Бијеналу у Венецији
Коментар