Русија се од марта обавезала да ће смањити производњу нафте за 500 хиљада барела дневно у односу на јануарски ниво. Међутим, према Блумбергу, испоруке руске сирое нафте на међународним тржиштима наставља да расте. Тренутно је обим испорука за више од 1,2 милиона барела дневно већи него на крају 2022.
Укупан обим нафте на бродовима који плове за Кину, Индију, Турску, као и танкерима који нису указивали на крајњу дестинацију, од почетка прошле године за четири недеље порастао је на максималних 3,81 милион барела дневно. У просеку су од 22. априла до 19. маја испоруке руске сирове нафте европским земљама пале на 63.000 барела дневно. Једина дестинација на коју је нафта испоручена из Русије била је Бугарска. Руска нафта није испоручена у нордијске земље.
Руску нафту, како наводи агенција, превозило је укупно 35 танкера. Од 12. до 19. маја превезено је 26,7 милиона барела, што је за четири одсто мање него претходне недеље. Испоруке руске нафте из Новорусијска пале су на 334 хиљаде барела дневно.
У фебруару је најављено да ће Русија добровољно смањити производњу нафте за 500.000 барела дневно у односу на јануарски ниво из марта. Потпредседник Владе Александар Новак је у априлу најавио продужење ограничења до краја ове године. Како је замислила влада, механизам би требало да успостави равнотежу понуде и тражње и да подржи цене у позадини притиска Запада. Међутим, према подацима ОПЕК-а, производња нафте у Русији у марту износила је 9,7 милиона барела дневно, што је само 300 хиљада барела мање него у фебруару.