Како су најавили организатори, учесници ЛХЦП конференције посвећене физици великог сударача хадрона ће разговарати о најновијим резултатима у истраживањима елементарних честица од којих је свемир сачињен и будућности акцелераторских постројења на којима се честице истражују.
„Један део конференције ће бити посвећен томе како наше компаније да успоставе бољи и ближи контакт са Европском организацијом за нуклеарно истраживање (ЦЕРН) и да се упознају са тиме које врсте послова су потребне тој организацији, односно која је то врста компанија, укључујући и произвођачке компаније које су неопходне како би се ЦЕРН даље развијао“, рекла је Беговић за Танјуг.
Беговић је навела да су суорганизатори конференције Србија и Европска организација за нуклеарно истраживање (ЦЕРН) додајући да влада подржава дугу сарадњу наше државе и те организације и подсећајући да је 2019. године Србија постала 23. земља чланица ЦЕРН-а и четврта земља ван Европске уније која има формалну сарадњу са њом.
„ЦЕРН је највећа инфраструктура, посвећена истраживањима у физици и елементарним честицама. Он се не бави само базичним основним истраживањима, већ ту настају технологије које мењају свет. Интернет је настао из истраживања те организације, они су га развијали за сопствене потребе како би могли лакше да размењују и анализирају податке на глобалном нивоу, а свима је јасно колики је утицај ове технологије“, рекла је Беговић.
Министарка је навела да је до сада око 80 истраживача из пет истраживачких кућа из наше земље остварило сарадњу са међународним мултидисциплинарним групама у ЦЕРН-у и позвала компаније у Србији да учествују у позивима које расписује та организација.
„Изузетно је престижно радити за ЦЕРН. Србија годишње одваја око три милиона евра за контрибуцију како бисмо могли да будемо део овог конзорцијума“, рекла је Беговић.
Конференцију, која ће трајати до 26. маја, организују Институт за физику у Београду и Физички факултет Универзитета у Београду.
Претходних година конференција се одржала у Барселони, Њујорку, Санкт Петерсбургу, Лунду, Шангају, Болоњи, Пуебли и Тајпеју.
Поред научног, обухвата и серију додатног програма међу којима су и научно-дипломатски форум, иновациони панел, посета компанијама које сарађују са ЦЕРН-ом и други.