„Догађаји који су се одиграли прошле године су јасно показали да је развој транспортног коридора 'Север-југ' кључни елемент нове глобалне логистике. Овај меридијални коридор је паралелан са ширином Транскаспијске међународне транспортне маршруте. Тако видимо значајну синергију у координираном и системском развоју обе руте. То није само тачка која ће довести до пораста индустрије, транспорта, економије, већ се помоћу ових рута може променити ниво сарадње и интеракције унутар огромне Евроазије“, рекао је он.
Према речима казахстанског председника, управо транспорт и логистика сада долазе у први план у међународној сарадњи.
„На међународном тржишту се води борба за освајање међународних маршрута и логистике. То је, између осталог, бизнис који доноси много новца за све државе. Мислим да Евроазијски економски савез мора да одигра важну позитивну улогу у том правцу“, навео је Токајев.
Истакао је да се тренутно формира нов транспортни оквир Евроазије и да његово формирање може да донесе озбиљне економске и политичке дивиденде. Додао је да је осим развоја инфраструктуре важно обратити пажњу на стварање „лаке“ инфраструктуре – дигитализације и на упрошћавање администрације.
Коридор „Север-југ“ је алтернатива морском путу који повезује Европу, земље Персијског залива и Индијског океана кроз Суецки канал. Постоје три руте међународног транспортног коридора: транскаспијска (железнице и луке), западна и источна (копнена). Рашт-Астара је последња деоница западне трасе на којој се тренутно ради, неопходна за рад пруге целом дужином коридора.
Међувладин споразум о стварању мултимодалног транспортног коридора „Север-југ“ су потписале Русија, Индија и Иран 2000. године, а касније је број учесника проширен на 14.