СВЕТ

Амерички државни дуг премашио руски за више од 100 пута

Амерички државни дуг, према билансу за 2022. године, једнак је укупном дугу влада 13 других највећих држава дужника и премашио је руски 107 пута, произлази из процене Спутњика на основу података националних Министарстава финансија.
Sputnik
Ради поређења, приликом анализе узет је индикатор укупног директног дуга централне (федералне) владе на крају четвртог квартала 2022. године.
Државни дуг Сједињених Америчких Држава је постигао рекордну суму од 31, 42 трилиона долара, а обавезе следећих тринаест највећих дужника износе 23 милијарде мање.
На другом месту у свету је јапанска влада са дугом од 9, 59 трилиона долара, док је на трећем Кина са 3, 75 трилиона долара. Британска влада је задужена за 3, 03 трилиона долара, а италијанске централне власти заузимају пето место са 2, 88 трилиона долара. Даље на листи су Француска, Индија, Немачка, Шпанија, Канада, Бразил, Јужна Кореја, Сингапур и Аустралија који су укупно задужени 12, 15 трилиона долара.
Истовремено, руски државни дуг је, према прошлогодишњим резултатима износио само 294, 8 милијарди долара, што је, такође, 33 пута мање од јапанског, а 13 пута мање од кинеског.
За сада већина земаља није објавила податке о државном дугу за први квартал 2023. године, али за прва три месеца ове године задужност руске владе је смањена за 15, 2 милијарде долара, или за 5,2 процента. Влада Јапана такође бележи смањење задужности од - 0,2 процента.
Са друге стране, амерички државни дуг порастао је за 0,1 проценат, достигавши нови рекорд од 31, 46 трилиона долара и пробившу законом утврђену горњу границу.
Након тога, Министарство финансија САД применило је ванредне мере у циљу наставка финансијских операција, а Бела кућа је позвала Конгрес да подигне лимит могућег дуга. Тренутно се у земљи води дебата о повећању горње границе. Договор мора бити постигнут до јуна, у супротном ће САД, први пут од 1979. године, забележити банкрот.
ЕКОНОМИЈА
Има ли краја? Америка горњу границу дуга подизала чак 78 пута - али више ништа неће бити исто
Коментар