Он је нагласио да је Србија највећи економски партнер Црне Горе и да је добио усмени позив када је председник Србије Александар Вучић био на његовој инаугурацији.
„Добио сам бројне позиве, рекао сам да мислим да је важно и демократски смислено посетити Београд врло брзо, након Брисела. Србија је наш највећи економски партнер, и добио сам усмени позив када је председник Србије Александар Вучић био на инаугурацији“, рекао је Милатовић.
Нови црногорски председник изјавио је у интервјуу за РТЦГ да је у контексту спољне политике важно да Црна Гора задржи и додатно унапреди НАТО чланство, стави фокус на ЕУ и снажно унапреди сарадњу са земљама Западног Балкана.
„Присуство лидера свих земаља Западног Балкана на инаугурацији, подршка је променама чији сам носилац“, саопштио је Милатовић.
Када је реч о Отвореном Балкану, он је мишљења да је приоритет Црне Горе регионална економска сарадња која се одвија у оквиру Берлинског процеса који веже економије Западног Балкана, и који веже регион за ЕУ.
„Али на крају, као економиста и политичар подржавам све остале иницијативе. Отворени Балкан има своје предности и Црна Гора може као активни учесник тог процеса да да вредност том процесу, под условом да је он стављен у фокус наших европских интеграција“, рекао је Милатовић.
Он је најавио састанак 30. маја са министром спољних послова Европске уније Жозефом Борељом, и европским комесаром за проширење Оливером Вархељијем који има циљ да пошаље снажну поруку да Црна Гора има политичку вољу да постане део Европске уније.
„Ја ћу прво посетити Брисел и послати симболичну поруку да је европски пут Црне Горе приоритет свих приоритета за време мог мандата. Разговараћу 30. маја са Борељом и Вархељијем, након чега идем у Молдавију на Самит европске политичке заједнице где ћу разговарати са председницом Европске комисије Урсулом Фор ден Лајен, али одржаћу састанке и са европским лидерима укључујући и француског председника Емануела Макрона“, саопштио је Милатовић.
Он је рекао и да ће веома брзо посетити и Вашингтон, и да се кроз честитку америчког председника Џозефа Бајдена може јасно видети посвећеност САД-а реформама у Црној Гори.
Милатовић је саопштио и да ће са своје позиције радити на помирењу друштва у Црној Гори, које је, како је нагласио, било жртва вештачки формираних подела.