Он је додао да међу земљама постоји више супротности него додирних тачака, иако их је постојање заједничког непријатеља принудило да играју у истом тиму.
Према његовим речима, око њих се врти још минимум неколико озбиљних играча, а пре свега, наравно, Пакистан.
„То је нуклеарна држава и, да не заборавимо, огромна земља која има тесне клијентске везе са Кином. Друга је, свакако, Иран. Иста прича. Он је у добрим војно-техничким односима са Русијом, а такође у веома озбиљним економским, политичким и војним односима са Кином. Приметићете да су све ове четири земље које сам поменуо нуклеарне државе, од чега три званично. Иран једноставно то не објављује, али сви то знају“, оцењује стручњак.
Христов наглашава да је веома важно и питање Турске која представља државу са око 80 милиона становника и изузетним развојем у последњих 25-30 година.
„Ту су, наравно и Сједињене Америчке Државе и њихови клијенти, а и ми (Бугарска) такође смо уплетени тамо. У центру се налази огроман број светских земаља, које су само посматрачи, али су више комплементарно окренуте ка руско-кинеском блоку. То је пре свега арапски, исламски свет“, истакао је социолог.
Стручњак скреће пажњу да је потписивање билатералних споразума између Кине и Бразила, Кине и Саудијске Арабије све интензивније, а између Кине и Индонезије постоји споразум о трговини у јуанима, што означава свргавање долара са престола.