Фотографије које је објавио недељник Шукан Буншун приказују Шотара Кушиду и десетак рођака како позирају лежећи на симболично важним степеницама прекривеним црвеним тепихом резиденције, имитирајући групну фотографију новопостављеног кабинета.
Шотаро је на централном месту, на „позицији резервисаној за премијера“.
Друге фотографије снимљене на забави 30. децембра прошле године приказују госте како стоје на подијуму као да држе конференцију за штампу.
Како преноси Гардијан, оставка Шотара Кишиде је ударац за његовог оца, чији се рејтинг побољшао након овомесечног самита Г7 у Хирошими и покушаја атентата током кампање.
„Као секретар за политичка питања премијера, што је јавни положај, његови поступци су неприкладни и одлучио сам да га сменим како би преузео одговорност. Наравно, одговорност за именовање лежи на мени“, рекао је јапански премијер.
Навео је да ће његовог сина у четвртак заменити дугогодишњи лични помоћник Такајоши Јамамото.
Шотаро је признао да је кратко поздравио госте, али је изјавио да није остао на вечери.
Главни секретар кабинета, Хироказу Мацуно, раније је описао догађај као „неприкладан“ и обећао да ће обезбедити да се резиденција поново користи на прикладан начин.
Кишида је рекао да је сину изрекао оштре опомене, али то није угушило критике јавности и опозиционог МПС-а, који су га оптужили за непотизам.
Шотаро је почео да ради за оца у марту 2020. након што је напустио посао у трговачкој кући, а премијер је инсистирао да је именовао сина због његове „личности и увида“.
Скандал би могао да ублажи спекулације да Кишида планира да распише ванредне изборе у Доњем дому након позитивних критика о његовом наступу током Г7 у Хирошими.
У тродневном истраживању јавног мњења које је спровео пословни лист Никеи од 26. маја – неколико дана након завршетка самита – подршка Кишидиној влади пала је на 47 одсто у поређењу са 52 одсто, колику је подршку имала у априлу.
Кишида је у октобру именовао сина за политичког секретара, једно од осам секретарских места у кабинету.
Именовање чланова породице није неуобичајено у јапанској политици, која има висок удео наследних законодаваца. Шотаро је раније био очев приватни секретар.