ДРУШТВО

ЕКСКЛУЗИВНО Отац Бенедикт Дечанац: Обновићемо све мурале на Косову, па и Ђоковићев у Ораховцу /фото/

Као одговор на албански вандализам и уништавање мурала Новака Ђоковића у Ораховцу, отац Бенедикт из удружења „Пријатеља Дечана“ открива за Спутњик да ће заједно са становницима Косова и Метохије, али и са свима који су до сада подржали и финансирали осликавање зидова, обновити уништене мурале.
Sputnik
Удружење „Пријатељи Дечана“ из Италије, заслужно је за израду више од шездесет косовско-метохијских мурала, међу којима је и онај са ликом најбољег тенисера на свету.
Урадићемо то зато што верујемо у способност људи да изнађу идентитет кроз мисаони процес, а не кроз конзумацију слогана. Дакле, сликар Дерокс који ради мурале сигурно ће се вратити на Косово и Метохију како би поново све вратио у изворно стање, говори за Спутњик отац Бенедикт.
Мурал Новака Ђоковића у Ораховцу, дело уметника Дерокса, пројекат ,,Боја у ваздуху"

Коме смета Новак Ђоковић?

У јеку нереда и насиља које се спроводи над спрским становништвом Косова и Метохије, поред угрожавања живота и безбедности тамошњег народа, имовине и светиња - страда и уметност. На мети албанских екстремиста овога пута се, као највећа претња, нашао Новак Ђоковић на осликаном зиду у Ораховцу.
Мурал Новака Ђоковића један је од многих који је красио улице косовско-метохијских насеља. Он је настао у склопу програма удружења „Пријатељи Дечана“, италијанске невладине организације која више од петнаест година помаже народу Косова и Метохије. Поред хуманитарних и здравствених пројеката, промовишу и културне активности, попут пројекта „Боја у ваздуху“. Управо захваљујући овом пројекту многа насеља у јужној српској покрајини по први пут су добила своје мурале.
Мурал Бобија Фишера у Великој Хочи, дело уметника Дерокса, пројекат ,,Боја у ваздуху"
Ово је друго уништавње Ђоковићевог мурала и за нас има посебну важност, јер као што сви уметнички поступци пројектују човека у будућност, помоћу нечега што је у садашњости, уништавање уметничког дела значи жељу да се све врати уназад. Није случајно да руке ових вандала, двојице бедника, који су снимљени сигурносним камерама у енклави, нису знале да напишу ништа боље него - ОВК, што означава прошлост која не може и не сме да се поврати, говори за Спутњик отац Бенедикт Дечанац из удружења Amici di Dečani.

Осликавање Косова модерним фрескама

„Боја у ваздуху“ била је изузетно тешка за реализовање, будући да је рад на њој падао у време пандемије корона вируса, због чека је и само присуство екипе на терену било незгодно за договорити. Уговорити и извести да се Ђовани Коко, италијански фотограф, редитељ Александар Стојанов и уметник Дерокс нађу у исто време, на истом месту, и то још на Косову и Метохији, заиста је био подвиг, али пројекат је на крају успешно завршен и фасаде Косова су добиле свој урбани печат.
Мурал познатих личности у Великој Хочи, дело уметника Дерокса, пројекат ,,Боја у ваздуху"

Личности смо бирали да бисмо испоручили поруку самосвести, идентитета, и жеље да се остане усидрен у оном што је лична традиција и посебни етнички и културни идентитет. Ту су најразличитије личности које, наравно, везују Италију за Србију, тиме и за Косово. Ту мислим на Вујадина Бошкова, мислим на професора Каћарија, италијанског филозофа, који је први стао у одбрану српских заједница током погрома 2004. Основа за избор ликова била је управо она да покушамо да изазовемо некакву радозналост код људи, жељу за продубљивањем знања, говори отац Бенедикт Дечанац.

Сликало се у тринаест косовско-метохијских села и насеља: Грачаници, Шилову, Пасјану, Добротину, Горњем Кусцу, Станишору, Штрпцу, Великој Хочи, Ораховцу, Гораждевцу, Осојану, Звечану и Митровици, а осликано је укупно 69 мурала, од којих је 18 урађено у великом формату. Мештани су реаговали различито на избор личности које су изабране да красе њихове улице. У Ораховцу се, рецимо, осетило видно одушевљење због избора Новака Ђоковића, као и у Добротину, где је осликан мурал патријарха Павла, владике Атанасија и митрополита Амфилохија.
Мурал познатих личности у Великој Хочи, дело уметника Дерокса, пројекат ,,Боја у ваздуху"
Објашњавајући зашто су се баш одлучили за форму мурала, отац Бенедикт говори да су ослушнули афинитете српске грађанске културе и отишли у Београд, где постоји велика традиција сликања мурала у различитим градским квартовима.
У Београду смо се сусрели с Дероксом, који се показао као човек значајног сензибилитета и дубоке духовности, те смо помислили да је прави човек који би интерпретирао наш пројекат, описује отац Бенедикт сарадњу са сликаром муралистом.
Поред Ђоковићевог у Ораховцу, и други мурали су у различитим периодима вандализовани. Представа Махатаме Гандија са поруком „Око за око и цео свет ће ослепети“ која се налазила у Митровици, такође је уништена.
Мурал познатих личности у Великој Хочи, дело уметника Дерокса, пројекат ,,Боја у ваздуху"
Коментар