У том плану, који је Османи, министар спољних послова Северне Македоније, која председава ОЕБС-ом, објавио на Твитеру, наведене су следеће тачке:
1.
Београд и Приштина потврђују посвећеност договорима из Брисела и Охрида2.
Приштина повлачи специјалне полицијске снаге са севера Косова, Београд смањује борбену готовост Војсе Србије3.
Редовна полиција, уз помоћ Кфора и Еулекса одржава безбедност.4.
Престају протести, обнавља се нормалан рад општина. Омогућава се приступ запосленима у општинама5.
Градоначелници подносе оставке у лето 2023. што отвара пут за ванредне локалне изборе6.
Ванредни локални избори одржавају се ове године7.
ОЕБС подржава изборни процес, јачајући поверење међу заједницама8.
ОЕБС укључује младе у програме помирења9.
ОЕБС подржава добронамерну примену договорених одредби и наставак садржајног дијалогаОвај план у девет тачака у највећој мери поклапа се са планом у осам корака, за који су албански медији навели да су га предложили ЕУ и Квинта на самиту Европске политичке заједнице у Кишињеву. Том самиту присуствовали су и председник Србије Александар Вучић, као и председница привремених приштинских институција Вјоса Османи. Вучић се, између осталог, током самита састао са француским председником Емануелом Макроном и немачким канцеларом Олафом Шолцом, који су, заједно са шефом европске дипломатије Жозепом Борељом, захтевали нове изборе на северу КиМ и формирање ЗСО.
Ситуација на северу Косова ескалирала је пошто је тзв. косовска полиција насилно упала у зграде четири општине на северу КиМ, како би увела градоначелнике изабране на изборима које су Срби бојкотовали. Уследили су мирни протести Срба, на којима је дошло до интервенције Кфора и сукоба са њима и тзв. косовском полицијом, у којима је било више повређених.