Она је то рекла наводећи да се неки пацијенти још нису изјаснили, а неки су се изјаснили да желе да остану у болницама у којима су, као и да ће нови рок за изјашњавање бити до 1. септембра.
„Неки су чекали годинама, а неки су на листи чекања за операцију кука или колена били и дуже од деценије. У овом тренутку на Јединственој листи чекања за те интервенције је близу 15.000 грађана. Програм преусмеравања пацијената из једне у другу здравствену установу омогућио је краће чекање на неопходне операције“, истакла је Радојевић Шкодрић.
Додала је да је за пацијенте који су се изјаснили до 1. јуна већ направљен план, као и да је 300 пацијената већ преусмерено, а осталих 1000 ће бити преусмерено до краја године, да ће они бити преусмерени у 31 установу, и да су за све пацијенте обезбеђене протезе и лекови.
Напоменула је да се хитни пацијенти збрињавају без чекања, а сви оперисани имају право на рехабилитацију од 21 дан о трошку државе.
Говорећи о "оф лејбл" терапији, која подразумева терапију за болест за коју није регистован лек или категорију за коју није регистрован, али постоје научни и стручни докази да је ефикасан, она је рекла да је дозвољена примена те терапије за малигне болести, трансплатацију и неке аутоимуне болести.
Напоменула је да је "оф лејбл" терапија, не само у Србији, него у свим земљама строго контролисана, али да до сада није стигао ниједан захтев.
Када се ради о несташицама лекова у Европи, она је казала да су оне последица више фактора, као што су утицај пандемије на залихе лекова, смањени капацитет производње, поремећај када су у питању активне супстанце, повећане цене енергената и транспорта.
„Наше тржиште је једно од најбољих у смислу снабдевања“, истакла је Радојевић Шкодрић и додала да је домаћа производња обезбедила активне супстанце, као и да воде рачуна о року и алтернативним тржиштима, пренео је РТС.