Из РФЗО су навели да Србија има споразум о коришћењу хитне здравствене заштите за привремени боравак са Аустријом, Белгијом, БиХ, Бугарском, Холандијом, Италијом, Луксембургом, Мађарском, Северном Македонијом, Немачком, Румунијом, Словачком, Француском, Хрватском, Црном Гором, Чешком, Словенијом, Турском и Тунисом, Пољском и Великом Британијом, пише Танјуг.
Да би осигураник добио потврду, односно двојезични образац за коришћење права на хитну медицинску помоћ о трошку РФЗО потребно је да пре поласка на пут надлежној филијали РФЗО достави важећу картицу здравственог осигурања, налаз и мишљење изабраног лекара којим доказује да не болује и да у последњих 12 месеци није боловао од акутних или хроничних болести у акутној фази за које је потребно дуже или стално лечење.
Из РФЗО су додали да је издавање двојезичног обрасца бесплатно, као и да је за коришћење права на хитну медицинску помоћ потребно да осигураник није у стању које би убрзо по доласку у иностранство захтевало дуже лечење и хоспитализацију, укључујући и друге здравствене услуге.
За осигуранике који путују у Пољску и Велику Британију потребна је само здравствена картица и путна исправа.
Споразум о социјалном осигурању предвиђа да осигураници РФЗО пре настанка осигураног случаја предају двојезични образац носиоцу иностраног здравственог осигурања у месту боравка, који ће им издати документ на основу кога ће имати право на пружање хитне медицинске помоћи у здравственим установама из система јавног здравља државе у којој бораве.
Осигураник РФЗО евентуално плаћа партиципацију, под истим условима као и осигураници државе у којој борави.
Осигураник РФЗО коме је пружена хитна медицинска помоћ у држави са којом Србија нема споразум о социјалном осигурању настале трошкове плаћа сам, а право на рефундацију остварује само уколико му је пре одласка у иностранство издата потврда (образац ОЗ-12).
По повратку у земљу захтев за накнаду трошкова подноси РФЗО-у, уз прилагање оригиналне рачунске и медицинске документације, навели су из РФЗО.