РУСИЈА

Америка и Русија заједно поседују скоро 90 одсто светског нуклеарног оружја

Нуклеарне силе, како се геополитички односи у свету погоршавају, повећавају број нуклеарних бојевих глава, наводи се у извештају Стокхолмског института за истраживање мира (СИПРИ).
Sputnik

„Девет нуклеарних држава — САД, Русија, Британија, Француска, Кина, Индија, Пакистан, Северна Кореја и Израел — настављају да модернизују своје нуклеарне арсенале, неке од њих су распоредиле нове системе наоружања са нуклеарним бојевим главама или које могу да их носе 2022”, наводи се у извештају СИПРИ.

У јануара 2023. године, од 12.512 нуклеарних бојевих глава, око 9.576 се налазило у складишту за потенцијалну употребу, што је за 86 више него прошлог јануара. Од тога, око 3.844 је било инсталирано на ракетама и авионима, а око 2.000 (скоро све у руском или америчком власништву) налазило се у стању приправности – налазило се на ракетама или су стациониране у ваздушним базама са стратешким бомбардерима.
Од јануара 2023. САД су повећале број распоређених бојевих глава на 1.770 са прошлогодишњих 1.744, а Русија на 1.674 са 1.588. Британија и Француска су остале непромењене на 120, односно 280, према подацима СИПРИ.
Сједињене Државе и Русија заједно поседују скоро 90 одсто светског нуклеарног оружја, наводи се у извештају.
Величина кинеског нуклеарног арсенала, према проценама СИПРИ-ја, порасла је са 350 на 410 бојевих глава. Очекује се да ће бројке наставити да расту. Аутори извештаја су скренули пажњу на чињеницу да би Кина до краја деценије могла да повећа свој нуклеарни арсенал до нивоа САД и Русије.
Коментар