Крцуновић, један од оснивача Пленума 083,истиче да само тако може да се гарантује стабилна влада.
Услов за стабилну владу – заједничка одговорност политичких актера
“То значи да сви актери понесу заједничку политичку одговорност за обећања која су шаком и капом дијелили током предизборне кампање. Само то може донијети политичку стабилност,а све друго би политичку сцену у Црној Гори водило у додатну деполитизацију и демотивацију грађана”, поручује професор у изјави за Спутњик.
Крцуновић истиче да је последњи парлментарни изборни циклус у Црној Гори обиљежила апстиненција гласача И то што је велики број људи одлучио да не изађе на изборе.
“Оно што је још обиљежило ове изборе је да је Покрет Европа сад (ПЕС) добио највише гласова, али не онолико колико су му анкете предвиђале и што се могло закључити према једном тренду раста који је тај покрет имао. Што се тиче осталих актера избора, они су претрпјели пад повјерења гласача, у ствари на њихов се резултат одразила апстиненција, па су главни актери политичке сцене у Црној Гори добили сразмјерно мању подршку. Трећи утисак је да неколико партија и новоформираних коалиција није успјело да се избори за цензус, прије свега ту мислим на СДП, и неколико новоформираних коалиција, што јесте негдје очекивано, као и што је Покрет за промјене био далеко од цензуса”, каже Крцуновић.
Трвења политичара узроковала малу излазност
Професор истиче да је изненађујуће мали одзив бирача на изборима јасна и јака порука политичким лидерим и партијама, јер је очигледно да су бирачи презасићени трвењима и обрачунима лидера партија и коалција.
“Осјећа се и све виша уплетеност западног фактора у политички живот Црне Горе, па и у изборни процес и све то је довело до пада мотивације код гласача, до једне тренутне, а можда и акутне деполитизације бирачког тијела - видјећемо у будућности”, поручује Крцуновић.
Он констатује да док је ДПС био на власти та деполитизација је била везана за страхове које је та партија ширила међу грађанством, а садашња деполитизација је узрокована непрекиденим трвењем на политичкој сцени, дезорјентацијом, што је довело до обесхрабрености једног дијела грађана који су на овај начин хтјели да казне политичаре.
Може ли Црна Гора најзад добити стабилну владу? Хоће ли се и колико спољни фактори мешати у њено формирање? Какве се промене у политици те земље могу очекивати погледајте у емисији "Свет са Спутњиком".