По њеним речима, санкције против Русије приморале су друге земље да размишљају о диверсификацији својих резерви.
„На глобалном финансијском тржишту дешавају се значајне промене. Прва је преиспитивање улоге резервних валута, то видимо. Иако долар и евро остају резервне валуте, многе земље, после онога што се догодило са нама, размишљају о диверсификацију резерви“, констатовала је Набиулина.
Сценарио глобалне економске кризе
Сценарио глобалне економске кризе се није реализовао, изјавила шефица Централне банке Русије.
„Учесници тржишта нас критикују да често говоримо о некаквим ризицима. Да, ми се припремамо за те ризике. Ако ниси спреман, онда га нећеш дочекати како треба. Шта се није реализовало из нашег сценарија ризика: светска економска криза“, казала је Набиулина.
Такође је истакла да су се руски бизнис и привреда развијали по сценарију убрзане адаптације.
„Наша предузећа су се веома брзо прилагодила новим условима“, оценила је Набиулина, додајући да је главни фактор „прилагођавање хиљада руских предузећа који су се показали као веома флексибилна и сналажљива“, док су руска Влада и Централна банка подржали стабилност.
Такође је казала да се реструктурирање руске економије одвија брже него што је Банка Русије очекивала, те да се најгоре прогнозе нису обистиниле.
Набиулина је оценила да је руски банкарски систем „здрав“.
„Ова суманута криза је показала да је наш банкарски систем у стању да издржи притисак. Капитал је прави, постоје резерве“, истакла је она.
Спутњик је медијски спонзор Међународног економског форума у Санкт Петербургу.