Подкаст

Чехов из Ислама Грчког | Орбита културе

У данашњој емисији откривамо како су се необјављене приче Владана Деснице пет и по деценије после пишчеве смрти нашле пред читаоцима
Sputnik
Да ли приређивач има својеврсну моралну дилему „објавити или препустити забораву“ у тренутку када се нађе пред рукописом из заоставштине великог писца, шта је критеријум који опредељује овакву одлуку – за „Орбиту културе“ открива др Владан Бајчета, приређивач 12 прича из заоставштине Владана Деснице које су се ових дана, под насловом „Заслужени одмор“ у издању куће „Дерета“ премијерно нашле пред домаћом публиком. О Владану Десници, његовом препознатљивом рукопису, о чеховљевском у његовој прози, али и о културолошком значају појаве оваквих књига, разговарамо и са песником Зораном Богнаром, уредником овог издања.
Шта се о српском наслеђу у Мађарској може закључити на основу очуваних 45 српских цркава и манастира, али и на основу њиховe позиционираности на и данас најатрактивнијим локацијама у мађарским градовима - сазнајемо од Владимира Марковића, аутора изложбе фотографија „Сакрално наслеђе Срба у Мађарској“, недавно отворене у Одељењу за културу Амбасаде Мађарске у Београду.
Како се последње раздобље светског оптимизма, како је названа фантастична креативна енергија осамдесетих - одразило на југословенски и српски филм, о чему све говори изложба „Трагови једног времена – филмски плакат 1980-1989”, отворена у Културном центру Београда (на којој су, између осталих, изложени плакати за филмове „Маратонци трче почасни круг”, „Петријин венац“, „Мајстори, мајстори“, „Посебан третман“, „Како је пропао рокенрол“, „Сабирни центар“, и други) за „Орбиту културе“ објашњава Мирољуб Стојановић из Филмског центра Србије, један од приређивача ове поставке.
О делатностима Библиотеке САНУ на чијем је челу, а која је пригодним програмом обележила свој дан, о значају едиције „Десет векова српске књижевности“ чије се 14 коло управо појавило, а коју је заједно са тимом из Матице српске покренуо и уреднички осмислио пре 14 година, као и о новој књизи „Никад доста живота“ већ овенчаном регионалном књижевном наградом – у просторијама САНУ о ова три значајна повода разговарамо са писцем и академиком Миром Вуксановићем.
Шта се крије иза наслова недавно објављене књиге „Човек по мери шињела“, чији је поднаслов: Психобиографија војводе Живојина Мишића, да ли је реч о својеврсном професионалном експерименту на недовољно истраженом терену, зашто је Мишић – како сугерише и закључак ове књиге - типични представник свога народа али и човек са особеностима које су блиске слици „идеалног војника“ – за Спутњик објашњава аутор „Човека по мери шињела“, психијатар и психотерапеут др Александар Мисојчић.
Један од најбољих савремених српских песника Драган Јовановић Данилов за слушаоце „Орбите културе“ премијерно чита песму из рукописа „Док смо разговарали о нашој деци“.

О емисији „Орбита културе“

Орбита културе“ прати културне феномене и догађаје, ствараоце и личности који својим делом креирају савремену културну сцену у земљи и у свету.
У жељи да афирмише праве вредности, остаје верна сопственом слогану који гласи: „Када има културе, нико не примећује, а када је нема — примете сви“.
Спутњикову „Орбиту културе“ уређује Дејана Вуковић, а емитује се сваке суботе у 10.00 на таласима Радија Студио Б.
Коментар