Овако одлуку о промени правила по којима ради Уставни суд БиХ коментарише политиколог из Бањалуке Војислав Савић.
Подсећамо, Уставни суд БиХ, на ванредној седници, променио је правила, која им сада омогућавају да раде без српских судија, они које бира Народна скупштина РС.
„Они су и са пређашњим одлукама изашли из оквира својих овлашћења, а сада овим хоће себи да олакшају пут тако да могу у потпуности, без српских судија да одлучују без икакве интервенције у смислу равноправности сва три народа“, коментарише Савић.
Суд два Бошњака и три странца
Од сада, Уставни суд БиХ је суд два Бошњака и три странца који и без кворума може да изгласа шта год хоће, додаје наш саговорник, што ће само продубити кризу и довешће до урушавања ауторитета због суда у Републици Српској.
„До сада је постојао неки минимум поштовања и глумљења државе, али сада, када се изађе из тих оквира, са свим овим што се дешавало везано за књижење државне имовине долазимо у фазу где Уставни суд нема никакву сврху, нема легитимитет и то само може да доведе до све већих криза“, констатује Савић.
Оно што је веома могуће да се догоди је да Република Српска у потпуности одбаци деловање Уставног суда као таквог, што је корак до распада државе, додаје он.
Уставни суд БиХ заправо већ дуже времена ради под упитним легитимитетом. Према Савићевом мишљењу, сама његова структура, а у њему седе три странца, доприноси томе да је његов легитимитет проблематичан.
Бакирова суптилна контрола институција
Избацивањем Странке демократске акције и Жељка Комшића из власти, ствари у БиХ почеле су колико-толико да се стабилизују. Сада ће се ствари, захваљујући институцијама које су још увек, како Савић каже, под суптилном контролом СДА, вратити уназад. А странци Бакира Изетбеговића, истиче наш саговорник, одговара стање сукоба који је на ивици рата. Међутим, такво стање не треба чак ни странцима, каже Савић. Суд је оваквом одлуком учинио више штете него користи међународној заједници, односно својим супервизорима.
„Тако је и Мило Ђукановић изгубио подршку странаца када је затегао односе са Србима толико да је постао неподношљив чак и својим менторима. Генерално, све то треба посматрати у пакету регионалних процеса и мислим да ово са Уставним судом неће добити подршку чак ни међународне заједнице јер заиста долазимо до нивоа потпуног бесмисла, и државе и институција“, оцењује Савић.
Повод за овакву одлуку су захтеви Кристијана Шмита и Венецијанске комисије која је изразила забринутост због наводног политичког притиска на судију Златка Кнежевића да се повуче из Уставног суда БиХ.
Овакве оптужбе немају основа, каже Савић и наглашава да се ради о тражењу повода за нешто што је већ планирано да се уради.
„Српске судије делегира Народна скупштина РС. Они треба да делују у складу са законом и уставом. Али, сам Уставни суд излази из својих надлежности. Они не би требало да се баве одлукама које доносе. Сва је поента што већ дуго не постоје никакви принципи. Шта год да кажете, на шта год да се позовете, ништа не вреди“, каже Савић и наводи пример Дана Републике Српске.
Уставни суд је одлучивао о 9. јануару, празнику који јер одавно прихваћен као део Дејтонског споразума.
„И сада, одједном ви преправљате сами себе. Одакле вам ауторитет да то радите? А ово је још само једна ситница која све доводи до апсурда“, закључује Савић.