Амерички председник Џозеф Бајден назвао је кинеског колегу Си Ђинпинга „диктатором“, дан након што је државни секретар Ентони Блинкен посетио Пекинг у покушају да стабилизује билатералне односе са Кином.
Министарство спољних послова Кине изразило је протест због Бајденове изјаве оценивши је као крајње неодговорну.
„Изјаве америчке стране су крајње апсурдне, неодговорне, противрече чињеницама, озбиљно крше дипломатску етикецију, представљају озбиљан напад на политичко достојанство и отворену политичку провокацију“, истакла је на брифингу за новинаре представник Министарства спољних послова Кине Мао Нин.
Бајденово ментално стање вратило односе са Кином на нулту тачку
Често је врло тешко коментарисати изјаве америчког председника због тога што се питамо да ли је он свестан шта изговара. Зато га често после изјава и демантују, каже за Спутњик Драгана Митровић, професорка на Факултету политичких наука, оснивач Центра за студије Азије и далеког Истока и директорка Института за азијске студије.
Она подсећа да је Бајден у тој изјави рекао да је лично срушио кинески балон, наводно шпијунски, и сматра да је то била једна неодмерена, неконтролисана изјава која је била у складу са Бајденовим стањем тог момента.
С друге стране, кинеска реакција на ту изјаву је била довољно оштра јер су се Американци толико трудили да дође до сусрета Блинкена и Сија који би макар мало релаксирао ситуацију између две земље и евентуално довео до сусрета два председника, додаје Митровићева.
„Све то, дакако сада делује упропашћено овим испадом америчког председника који је крајње непотребан и бесмислен у контексту америчког понашања и настојања да се успоставе контролни механизми, побољша комуникација и утре пут састанку на највишем нивоу. Сада се поново враћамо на ону нулту тачку коју смо имали од наводног кинеског шпијунског балона над територијом САД. То значи да је сада потпуно неизвесно шта ће бити следећи корак и када је могуће очекивати било какав наредни корак“.
Кина игра оштро против Америке
Кад је реч о оштрој реакцији Кине на Бајденов испад, Митровићева каже да се већ релативно дуго Пекинг не либи да прилично реалистично описује и именује америчко понашање али и да вуче оштре потезе.
Пекинг држањем односа са САД на прилично ниском нивоу жели да Американцима скрене пажњу на то да је њихово понашање, укључујући и технолошки рат у циљу „обуздавања Кине“ уз истицање Кине као непријатељске државе, у супротности са потребама реалности САД и њихових савезника. Зато би САД требало да промене нешто у свом понашању ако желе да сарађују са Кином, истиче Митровићева.
„Дакле, сада се Кина не либи да вербално испољи једну чврстину, одлучност и да просто не штеди више Американце и не покушава да умањи њихове инциденте, односно да врло реалистично и оштро и именује и описује стање односа или конкретно америчко понашање“,закључила је Митровићева.