НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Научници ствoрили вештачке људске ембрионе из матичне ћелије

Два тима научника успела су да створе синтетичке људске ембрионе користећи матичне ћелије. Научници се надају да ће ембриони, који у потпуности елиминишу потребу за јајашцем или спермом, пружити јединствену прилику за проучавање и развој третмана за разне генетске поремећаје.
Sputnik
Професорка Магдалена Жерницка-Гец, са универзитета Кембриџ и калифорнијског Института за технологију, говорила је, на годишњем састанку Међународног друштва за истраживање матичних ћелија у Бостону, о неговању ембриона до фазе која је нешто већа од 14 дана развоја природног ембриона.
„Можемо створити моделе налик људском ембриону репрограмирањем (ембрионалних матичних) ћелија”, рекла је она.
Претходно су Жерницка-Гец и њен тим, као и група научника са Вајцман института у Израелу, показали да би матичне ћелије мишева могле да саме себе састављају у ране структуре налик ембрионима са цревним трактом, почецима мозга и срцем који куца.
Робин Ловел-Беџ, шеф одсека за матичне ћелије и развојну генетику на Франсис Крик институту у Лондону, рекао је да уколико „стварно моделирате нормалан људски ембрионални развој користећи матичне ћелије, можете добити много информација о томе како почиње развој, шта може да крене наопако, а да не морате да користите ране ембрионе за истраживање“.
Ипак, рад ће вероватно покренути бројна етичка питања, имајући у виду да стварање синтетичких људских ембриона крши постојеће законе у низу земаља, пише Nature“.
Засад нема планова да се синтетички ембриони користе клинички, јер би било противзаконито да се убаце у људску материцу, а још није јасно да ли ове структуре имају потенцијал да наставе да се развијају даље од почетног стадијума.
Умјесто тога, истраживање има за циљ да пружити алтернативу правим људским ембрионима за проучавање генетских поремећаја и других стања током најранијих дана развоја, пренео је портал „Дневно“.
Коментар