СВЕТ

Здравствени радници масовно напуштају Велику Британију

Рекордан број незадовољних лекара и болничара жели да напусти Велику Британију због посла који се плаћа око 100.000 фунти у Аустралији, а Дубаи би могао бити њихово следеће омиљено одредиште, пишу британски медији.
Sputnik
Скоро 25.000 пријава за добијање докумената потребних за посао у иностранству послато је британском здравственом регулаторном телу 2022. године, наводи лондонски „Мејлонлајн“.
То значајно превазилази бројку од 10.000 из времена пре ковид кризе. Званичници британске здравствене службе упозорили су да егзодус тек почиње и кажу да би та статистика требало да забрине министре и покрене их у акцију.
Незадовољни лекари кажу да је пандемија открила колико су слабо цењени у Великој Британији, што је био фактор који је покренуо талас штрајкова широм земље.
Они су, истовремено, намамљени обећањима о платама које достижу и до 130.000 фунти у Аустралији, као и бољој равнотежи између посла и приватног живота.
Аустралија је такође покренула талас лукавих тактика, као што је постављање мобилних билборда са указивањем на предности живота у тој земљи, и то на местима где су британски здравствени радници организовали протесте. „Мејлонлајн“ напомиње да су неки који су се тамо преселили, ипак, жалили да то није баш обећани сан.
Британско здравствено особље које жели да се пријави за посао у иностранству мора да добије документа од свог регулатора, Генералног медицинског савета, као део пријаве. На тај начин потенцијалним послодавцима доказују да немају никакве лоше оцене у досијеу, да им је обука ажурна и да им се могу поверити пацијенти.
„Мејлонлајн“ додаје да се прошле године скоро 7.000 лекара пријавило за та документа, што је за 6.100 више него у 2019. години. Подаци за ову годину сугеришу да ће ове године егзодус бити још већи, јер се само до маја пријавило скоро 3.500.
За болничаре, медицинске сестре и бабице, бројке су још упадљивије. Скоро 16.000 сличних пријава поднето је у 2022. и 2023. години. У 2018. години било их је нешто мање од 5.500.
Чини се да су нетакнуте плаже и сунчано време многе убедили да потраже посао у Аустралији. Та земља је на врху листе по укупном броју пријава у обе професионалне групе.
Нису, међутим, само Аустралијанци заинтересовани да „улове“ високо квалификовано британско здравствено особље.
Пријаве лекара за рад у Уједињеним Арапским Емиратима скоро су се удвостручиле, са 550 у 2019. на нешто више од 1.000 у 2022. години. Они су тамо привучени већим платама без пореза, које могу доћи са погодностима као што су субвенционисани смештај и издашни пакети одсуства.
Пријаве за болничаре у САД претрпеле су још драматичнију експлозију. Прошле године достигле су 6.433, што је скоро 10 пута више него у 2017/18.
И лекари и болничко особље су у дуготрајном спору са британском владом због плата, што је резултирало таласима штрајка и накнадним отказивањем хиљада термина за обичне Британце. Они тврде да инфлација чини рад здравствених радника неисплативим.
Министри, међутим, тврде да су захтеви синдиката за двоцифрено повећање плата једноставно нереални и да би ишли на штету пацијената.
Постоји врло мало знакова било каквог компромиса у будућности и док се спор наставља, листе чекања у британским болницама расту, а све више здравствених радника пријављује се да напусти земљу.
Коментар