„Европски савет указује на значај сталних напора држава чланица да помогну у задовољавању хитних војних и одбрамбених потреба Украјине без наношења штете безбедносној и одбрамбеној политици појединих држава чланица и водећи рачуна о безбедносним и одбрамбеним интересима свих држава чланица“, наводи се у саопштењу које је објављено након првог дана самита.
Подршка „формули Зеленског“
Лидери ЕУ такође су такође подржали кључне принципе „мировне формуле“ коју је предложио украјински председник Владимир Зеленски.
„Европска унија и њене државе чланице ће интензивирати своје дипломатске напоре и наставити да сарађују са Украјином и другим земљама како би осигурале најширу могућу међународну подршку кључним принципима и циљевима украјинске мировне формуле, између осталог и на предстојећем глобалном самиту мира“, наводи се у документу.
Такође се наводи да је могуће да се појаве и друге мировне иницијативе и истиче да „свака мировна иницијатива треба да се заснива на потпуном поштовању независности, суверенитета и територијалног интегритета Украјине унутар међународно признатих граница“.
Међутим, у тексту нема фразе се у последње време често спомињала да ЕУ неће подржати иницијативу ако подразумева „замрзавање” украјинског сукоба.
У саопштењу се наводи и да су ЕУ и државе чланице спремне да заједно са партнерима дају допринос будућим обавезама у области безбедности према Украјини што ће помоћи тој земљи да се заштити у дугорочној перспективи.
Коришћење замрзнуте руске имовине
У документу се наводи да земље ЕУ намеравају да, не саме, него заједно са партнерима раде на коришћењу замрзнуте руске имовине и у строгом складу са законима.
Како је рекао премијер Белгије Александар де Кро након самита у Бриселу, ЕУ очекује да ће зарађивати по три милијарде евра годишње од замрзнуте руске имовине, које ће бити искоришћене за помоћ Украјини.
„Било је разговора о замрзнутој имовини Русије. Ту Белгија игра посебну улогу. Деведесет одсто руске имовине замрзнуте у ЕУ налази се у Белгији. Важно је да та средства играју улогу у обнови Украјине. Фокусирани смо на вишку профита. Ради се о суми од три милијарде годишње“, рекао је он.
Лидери ЕУ су такође изразили забринутост због „успорене реализације“ црноморске прехрамбене иницијативе и позвали су да се она спроводи у пуном обиму.