У осврту на закључке европских лидера о решењу за деескалцију кризе на северу Косова и Метохије, дипломата и бивши амбасадор др Зоран Миливојевић каже да је приметно да су истакли да обе стране морају да раде на томе да се створе услови за наставак дијалога, одржавању нових локалних избора за четири српске општине на северу, примену европског споразума и формирању ЗСО.
У закључцима усвојеним на самиту лидери чланица ЕУ, у којима је Косово означено са звездицом, осудили су недавне насилне инциденте на северу КиМ и позвали на хитну деескалацију. Наводи се и да стране треба да створе услове за ванредне изборе у четири општине на северу, као и да ће неуспех деескалације тензија имати негативне последице.
"Закључци су познати - деескалација као хитна ствар. Али то су оне три исте ствари на којима они од почетка инсистирају . На деескалацији, новим безусловним изборима уз учешће Срба, на разговорима о Охридском споразуму и на повлачењу косовске полиције,“ каже Миливојевић уз констатацију да ништа ново нисмо чули.
Пажњу, међутим, привлаче речи Мирослава Лајчак упућене Србији од које тражи повлачење демонстраната, сарадњу у процесу процесуирања починилаца (Срба ухапшених од стране Приштине) и обуставу војних кретања ка граници, односно админстративној линији са Косовом и Метохијом.
Ипак, закључци лидера самита Европског савета о деескалацији кризе на северу Косова и Метохије донекле су пали у други план пошто су званичници европске уније и Јенс Стонтелберг, генерални секретар НАТО, фактички подржали раније изнету идеју албанског премијера Едија Раме о организовању, како је речено, међудржавне конференције на којој би се решио проблема на северу Косова.
Покушај избегавања Уједињених нација
Миливојевић каже је овај детаљ нешто што се коси са оним што је реланост на терену и да је опасан ако буде прихваћен.
„То је покушај да се можда на неки начин превазиђу Уједињене нације и чињеница да је КиМ њен протекторат у складу са Резолуцијом 12 44. Покушај да се преко неке међународне конференције одреди статус Косова и Метохије мимо Уједињених нација, зато што је у међународном праву познато да се статусна питања граница држава и признања могу вршити и на међународним конференцијама,“ подсећа Миливојевић.
У ситуацији када Србија, додаје наш саговорник, не одустаје од КиМ и када је Резолуција 1244 на снази, ово може бити само тумачено као покушај у коме би учествовало више држава које признају Косово и које би утицале на коначни статус Косова.
„Тиме би се избегао утицај и Руске Федерације и Кине, дакле држава чланице СБ УН које се томе противе и које имају право вета. Тако да би ово могло да буде увод у овакву неку причу и то у ситуацији кад посредовање Европске уније не доноси решење и када покушај Запада преко Охридског споразума у форми билатералног споразума не решава питање КиМ на начин како њима одговара, односно, да обезбеди признање Косова од стране Србије“ примећује Миливојевић.
Међудржавна конференција није потребна
Наш саговорник каже да је ово веома сумњиво јер нема потребе за било каквим конференцијама ове врсте када је јасно да је једини начин како се статус Косова и Метохија може решити у оквиру УН.
„Дакле, ако посредовање ЕУ није успешно и ако то не иде онда се ствар може вратити у Уједињене нације где јој је и место, односно у Савет Безбедности. Они кажу да би на тој некој конференцији учествовале неке чланице ЕУ, јер ни све чланице не признају КиМ, зато помињу и друге партнере и државе које би требало да се уједине на глобалном нивоу, јер сматрају да ово питање треба решавати на том ступњу. Па да на такву конференцију позову и неке друге државе по свом избору, попут Аустралије, Јапана… “ констатује Миливојевић.
Подсећања ради, Председник Европског савета Шарл Мишел је уочи почетка самита Европског савета рекао да у потпуности подржава напоре високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепа Бореља и идеју да се организује конференција са неким земљама чланицама ЕУ како би се помогли напори у посредовању заједно са САД, јер је, како је рекао, дошло време да се предузму кораци ка нормализацији односа Београда и Приштине. Генерални секретар НАТО такође је истакао да НАТО заједно са ЕУ ради на бројним питањима, а једно од њих је Косово и да ситуација на Косову показује колико је неопходна сарадња НАТО и ЕУ, као и да снажно подржава напоре ЕУ у вођењу дијалога.