ДРУШТВО

Свети Стефан се отвара за туристе након двије године

Свети Стефан, некадашњи заштитни знак црногорског туризма биће отворен 7. јула, после две године откако је затворен у мају 2021.
Sputnik
Неспоразуми између Владе Црне Горе и „Adriatic properties-а“ у вези са Светим Стефаном донекле су превазиђени, али се и даље води спор пред Арбитражним судом у Лондону.
Да оператор „Аман“ која управља елитним хотелским комплексом опет почне да ради, договорено је на данашњем састанку између представника „Амана“ и Владе Црне Горе.
Предсједник Владе Црне Горе Дритан Абазовић потврдио је ову вијест на свом Телеграм каналу и захвалио свима на конструктивном приступу.
„Постигнут договор! Након три године Аман отвара Свети Стефан! Хвала свима на конструктивном приступу, представницима Амана, „Adriatic properties-а“, општини Будва и ЈП Морско добро. Црна Гора ће бити број један туристички бренд на Медитерану. На правом смо путу“, поручио је Абазовић.
Мјештани ће моћи бесплатно да користе све четири плаже и дио купалишта које ће бити резервисано за њих у елитном љетовалишту Свети Стефан - Милочер које је дато у вишедеценијски закуп компанији „Adriatic properties“ Петроса Статиса. За Краљичину плажу важиће режим од 8 до 20 часова за госте хотела, али капија на овој најљепшој црногорској плажи неће бити враћена.
У иницијативи за враћање град-хотела „Свети Стефан“ у државно власништво поздравља се сваки договор Владе и инвеститора, као и отварање хотела „Свети Стефан“.
„Међутим, принуђени смо да Влади поставимо питање шта се десило са законима Црне Горе? Шта се десило са њеним Уставом? Шта са међународним конвенцијама? Непосредно пред састанак одржан 3. маја, представници Владе су упозоравали инвеститора да је немогуће договорити се ни о чему што је противно законима Црне Горе. Заиста смо очекивали тврд став Владе и непопустљивост у преговорима зарад државних интереса. Међутим, по свему судећи, овај договор подразумијева да су мјештани и грађани Црне Горе ускраћени за своја основна људска права, укључујући право на слободу кретања, као и право на културну баштину“, поручили су грађани окупљени око ове иницијативе.
Како наводе, „из угла поштовања закона Црне Горе ништа се није промијенило“.
„Поред закона Црне Горе, овим договором крши се и Устав као и међународне конвенције: Фаро конвенција Савјета Европе, Универзална декларација о људским правима, Унескова конвенција о заштити културне баштине и бројне друге. Тако да ово отварање Светог Стефана подразумијева затварање јавних путева, супротно конвенцијама и законима, затварање приступа нашој културној баштини. Ово је још један доказ да је Европа Ностра с правом ставила Свети Стефан на листу седам најугроженијих локалитета Европе за 2023. годину и просто је невјероватно да нико у овим преговорима није поменуо ту чињеницу. То говори о томе колико је ниска свијест у Црној Гори о значају културне баштине, и то посебно међу јавним функционерима“, истичу мјештани окупљени око иницијативе.
Понављају да се радују што се отвара Свети Стефан, али да се то мора прихватити једино као основа за неке даље преговоре.
„Многа питања остају неријешена, попут градње у Милочерском парку. Закупац вјероватно и даље намјерава да оствари свој план да оскрнави старе краљевске виле у парку и претвори их у луксузне дуплексе, умјесто да се заштите као културно добро, потом план да се сруши љетња позорница, па план да се изгради огромна зграда са становима за продају и много другог. Свети Стефан мора бити отворени град и само такав може бити истински елитан, али и праведан. Хоћемо музеје, галерије, ресторане домаће кухиње. Хоћемо да Свети Стефан буде отворен читаве године и као такав може бити катализатор не само љетњег већ и зимског туризма“, закључују у иницијативи за враћање град хотела Свети Стефан у државно власништво.
Коментар