ДРУШТВО

Руси дали предлог за Савски мост: Уместо рушења — меморијални комплекс

Заједница урбаних активиста састављена од око три стотине руских архитеката и дизајнера „Икарус“ који тренутно делују у Београду дала је предлог да се уместо рушења, Савски мост преуреди у меморијални комплекс.
Sputnik
Они су недавно представили пројекат Half-Bridge of Memories – Програм ревитализације простора Старог Сајмишта као места сећања кроз наслеђе Савског моста, преноси портал „Градња“.
На челу осмочланог тима, како се наводи,иза ове идеје налази се архитекта Виталиј Садњиков из фирме РБТС, а предложени концепт, како је објашњено, подразумева очување Старог савског железничког моста као интегралног дела спомен-подручја посвећеног жртвама холокауста, геноцида над Србима и Ромима и злочинима над противницима окупатора током Другог светског рата.
Замисао је да се челични лук моста заједно са фрагментима бочних распона интегрише у композицију реустаурираног комплекса логора Старо Сајмиште дуж осе главног споменика.
„Поред функције меморијала и музеја, Старо Сајмиште поседује евидентни потенцијал да оствари функцију истраживачко-образовног центра у области хуманитарних истраживања са сталним програмом догађаја“, кажу у „Икарусу“ .
Како је предложено, очувани павиљони Старог Сајмишта и његовог пространог партера могу постати домаћини не само изложбама, већ и тематским филмским и позоришним фестивалима.
Мост, сачуван у фрагментима, претвориће се у полумост, недовршену структуру везе две обале који се прекида изнад реке, у чијој ће се очуваној препознатљивој конструкцији налазити стаклени пролаз који се прелама преко реке.
Према речима аутора, ова композиција треба да пружи емотивни доживљај недостижности града са друге стране Саве „као симбола слободе за оне који су пали у окове логора“.
„Ехо сећања надгласан је хуком трамваја, а предложена композиција креира простор толеранције“, кажу из Икаруса.
Део пројекта је и композиција састављена од 39.000 звона које њише ветар, чиме се алудира на број жртава страдалих у логору смрти на левој обали Саве.
Коментар