"У години у којој Удружење ратних добровољаца Србије од 1912. до 1918. године, обележава 120 година постојања, окупили смо се овде око гроба једног од највећих и најталентованијих српских официра с краја 19. и почетка 20. века. Сви знају за четворицу легендарних војвода. Када говоримо о величини српског официра, помињемо Степановића, Мишића и Бојовића, али дуго времена лик и дело генерала Божидара Боже Јанковића као да је гурано у страну, и јесте", рекао је Селаковић.
Министар каже да је Јанковић имао потпуно другачије мишљење и став о догађајима с пролећа 1903. године и припадао групи српских официра који су положили заклетву краљу Александру Обреновићу од које није хтео да одступи, а такође је и у својој каријери доживео да буде два пута пензионисан, али и враћен у службу.
На иницијативу Удружења српских ратних добровољаца од 1912. до 1918. године у октобру ове године, на дан који се сматра најзначајнијим у каријери генерала Боже Јанковића, на дан ослобођења Приштине у Првом балканском рату, Селаковић је најавио да ће у Београду бити откривен споменику генералу Божи Јанковићу, који је већ одливен.
Сматра да ће подизање споменика генералу бити само почетак обележавања значајних људи и догађаја из прошлости о којима се ћутало неправедно и неоправдано деценијама, у овом случају дуже од једног века.
"Пре недељу дана боравио сам у Штипу и у околини Велеса. Обележили смо полагањем венаца 110. годишњицу победе у брегалничкој бици. У тој бици Трећа армија на челу са Божидаром Божом Јанковићем дала је пресудан допринос победи српске војске, највећој до тада по жртвама које су поднете, по условима у којим се битка одвијала, по конфигурацији терена на којем је непријатељ заподенуо бој, и на тим местима, осим једне капеле сачуване у непосредној близини Велеса, немамо ниједно обележје", навео је министар.
"И када сам нашим домаћинима захвалио што су нам омогућили да организујемо ту свечаност, што су нам омогућили да у Штипу на месту где је била спомен костурница са посмртним остацима више од 6.000 српских ратника, српске омладине првог и другог позива, која најчешће није ни оставила потомство за собом, поставили су питање присутни и само се некако питање покренуло како је могуће да то чинимо на месту где је тек пре неких осам година постављена једна спомен плоча и где немамо ниједно друго обележје о страдању и о победи српског оружја", објаснио је министар.
Селаковић је свој говор посветио, како каже, исправљању једне велике историјске неправде, према човеку који је када је први пут пензионисан отишао у добровољце и који је на чело народне одбране стао испред тадашњих четничких јединица које су по старој Србији и Македонији штитиле поробљени народ од пет вековних окупација Турске, али и од терора друге словенске браће које су се бориле на терену за престиж.
Напомиње да је последњих година кроз подизање споменика, снимање филмова и кроз организацију пригодних свечаности, Србија почела да одржава ствари од заборава.
Поред споменика генералу Божи Јанковићу, који ће бити откривен у октобру, Селаковић је најавио да ће истог месеца, у МТС Дворани, бити организована велика свечана академија поводом 110. годишњице победе у Другом балканском рату и у Брегалничкој бици.
"Данас на овом овде месту хоћу да кажем да смо покренули иницијативу и да ће сам споменик и гробно место бити обновљени у сарадњи са јавним предузећем погребне услуге и градом Београдом, али и да смо већ размишљали када подигнемо у Карађорђевом парку споменик генералу Божи Јанковићу да се побринемо да и једна биста нађе место на његовом гробу, како би свако ко долази у посету Новом гробљу и свака наредна генерација која му одаје почаст добро знала где почива велики српски син генерал Божидар Божа Јанковић", рекао је он.