СРБИЈА

Нови задатак НАТО: Угушити истину о Алијанси на једином острву где се она може чути – у Србији

Када се у завршном документу са самита НАТО каже да се очекује да Србија на „конструктиван начин“ ангажује јавне комуникације „о обостраним користима сарадње НАТО и Србије“, ваљда мисле да би требало говорити да нам је НАТО 1999. бацао бомбоне уместо осиромашеног уранијума. Као да су на КиМ дошли да успоставе ред и мир, а не да га окупирају.
Sputnik
Овако политиколог Александар Павић коментарише делове завршног документа са самита НАТО који се односи на Србију. Подсећамо, званичници Северноатлантске су у завршном документу са самита нагласили потребу за јачањем односа са Србијом.
„Јачање односа НАТО-Србија било би од користи и Алијанси, и Србији, и целом региону. Очекујемо од Србије да се на конструктиван начин ангажује са НАТО-ом и својим суседима, укључујући и своје јавне комуникације о обостраним користима сарадње НАТО-а и Србије“, наводи се у саопштењу.

Србија је последње острво на коме се говори истина о НАТО

У суштини, званичници НАТО очекују да извршимо лоботомију над самима собом и да говоримо све најбоље о њима, истиче Павић, а не то да је ова организација на КиМ помогла етничко чишћење Срба.

„Њима јако смета истина и то се види по рату у Украјини. Сметају им руски медији и то је права прича овде. Једино у Србији нису успели да угуше руске медије, једини независан глас који прозива НАТО и који га именује и дефинише баш онаквим какав јесте. Последње острво истине о НАТО јесте Србија и то им јако смета“, каже он.

Ко што су успели да угуше слободу јавног мишљења и штампе у својим земљама, исти рецепт препоручују сада и Србији, додаје он.
Од јачања односа са НАТО-ом, Србија може да има само штете, никакве користи – ова организација одавно је могла да покаже какве би Србија имала користи од јачања веза са њом, па чак и од чланства – довољно је било само да нико из Алијансе не призна лажну косовску независност као и да доследно спроводе Резолуцију 1244, сматра Павић.
„Они су имали шансу да то покажу, а радили су све супротно. У ствари су показали да све време покушавају да заврше коначно агресију која је почела 1999. Циљеве нису успели да остваре тада, а од тада до данас настављају агресију другим средствима. Ни трунку добре воље НАТО није показао према Србији, нити уважавање ни једног њеног интереса“, констатује он.
С обзиром да не ради посао на Косову и Метохији који му по Резолуцији 1244 припада, да покушава да на силу увуче БиХ у своје редове, као што је на превару урадио са Црном Гором и уз помоћ пуча са Македонијом, може се закључити да ће нешто слично покушати и са Србијом.
„Ако нема друге, они ће пробати да изведу неки државни удар или обојену револуцију, да нас милом или силом увуку у НАТО или да доведу неку марионетску власт која ће потписати све оно што власт после 5. октобра, без обзира колико прозападна била, није смела да уради“, каже Павић.

Ескалацију прилика на КиМ омогућио НАТО

Лидери НАТО такође су позвали и на деескалацију ситуације на Косову и Метохији.
„Подржавамо дијалог уз подршку ЕУ и друге напоре усмерене на нормализацију односа између Београда и Приштине и позивамо стране да искористе тренутак и ангажују се у доброј вери ка постизању трајног политичког решења. Позивамо обе стране да одмах деескалирају ситуацију, врате се дијалогу и конструктивно се ангажују у примени споразума о путу нормализације између Београда и Приштине који је недавно постигнут у Бриселу и Охриду“, наводи се у саопштењу.
Према Павићевим речима, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти представља верну слику онога што би НАТО желео да види на терену – за њих деескалација значи да Србија треба да прихвати плодове Куртијевог тероризма, његовог расистичког и нацистичког односа према Србима.
„Као и у свему другом што НАТО ради, нема ни трунке искрености. Напротив, за њих је, орвеловски, рат мир, а незнање је моћ. Ове године су имали прилику да покажу барем нешто, када су Куртијеве хорде упале на север КиМ и почеле да тероришу становништво, Кфор је могао само да један пут покаже своју улогу мировних трупа. Они не да то нису урадили, већ штите Куртијево дивљање“, објашњава Павић.
То што НАТО позива на деескалацију је деескалација ескалације коју је само омогућио, закључује Павић.
Коментар