ДРУШТВО

Црвени метеоаларм због тропске врелине, један параметар екстремно висок: Где је у Србији најтоплије

Врели талас захватио је целу Србији. Ћуприја је најтоплији град у нашој земљи где је жива на термометру у 15 часова показала 38 степени Целзијуса. Следе Крагујевац, Неготин, Ниш и Зајечар са 37 степени. У Београду, Смедеревској Паланци, Крушевцу и Лесковцу измерено је 36 степени, показују подаци на сајту РХМЗ-а.
Sputnik
Према подацима РХМЗ-а, најнижа температура је на Копаонику где је измерено 25 степени Целзијуса.
РХМЗ је упозорио да су после данашњих високих температура на подручју Војводине и Београда могуће временске непогоде.
Како се наводи, после подне се у Војводини очекују временске непогоде – јаки пљускови, грмљавина, локално олујни ветар и град.
Пред тога, на подручју Београда и шире околине поподне и увече могућа је појава краткотрајно интензивних пљускова са градом и олујним ветром.
За већи део Србије на снази је црвени метеоаларм који означава опасне временске прилике.
Прогнозиране су нарочито опасне временске појаве, а таквог су интезитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња. Треба се често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризикаи следити наредбе и савете надлежних државних служби, наводи се на сајту РХМЗ.
Вредности УВ индекса су врло високе у већини места у Србији, док понегде достижу и степене екстремно високих.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је препоруке како преживети вреле летње дане.
ДРУШТВО
Како преживети врућине: Савети из Института „Батут“

Цистерне са водом за пиће у Београду

Цистерне са водом за пиће постављене су на неким од најпрометнијих места у Београду.
Цистерне су постављене на Тргу Николе Пашића, на Тргу Републике код ТЦ "Стакленац", на Зеленом венцу, на Београдском сајму – смер ка Чукарици, код ГО Нови Београд, код кружног тока уз зграду ове општине, као и у Улици цара Душана у Земуну, код окретнице линија јавног градског превоза.
Такође, омогућен је и неометан рад свих јавних чесми и фонтана на територији Београда, које су у надлежности Јавног комуналног предузећа "Београдски водовод и канализација" и ЈКП-а "Зеленило – Београд".
Градске фонтане, јавне чесме, као и платои на којима су оне постављене свакодневно се одржавају и квалитет воде са јавних чесми које се снабдевају водом из градског водовода упоредо контролишу ЈКП "Београдски водовод и канализација" и Градски завод за јавно здравље.
"Још једном апелујемо на све наше суграђане да рационално користе воду за пиће, како би се очувао систем водоснабдевања у граду", наведено је у саопштењу.
ДРУШТВО
Кербер и Харон доносе пакао у Европу: Температуре иду и преко 40, на удару и Србија
Коментар