„Агресивни твит украјинског председника од ове недеље, у којем је критиковао лидере НАТО због спорог темпа пријема његове ратом ослабљене земље у Алијансу, толико је узнемирио Белу кућу да су амерички званичници који су били укључени у тај процес разматрали могућност да повуку 'позив' Кијеву“, пише лист, позивајући се на изворе упознате са ситуацијом.
Како се наводи, после јавног прекора Зеленског који је „разбеснео делегацију“ из САД, амерички званичници су покренули питање да се преиспита или искључи формулација која се односи на то да чланице НАТО могу „послати позив Украјини да се придружи“ када се „сагласе и када буду испуњени услови за то“.
Међутим, како је прецизирано, нису сви представници САД у Вилњусу делили мишљење да треба избацити реч „позив“ из документа, па је на крају постигнут споразум да би прерада коначног саопштења одложила његово објављивање. На крају су они које је највише узнемирила реакција Украјине дошли до закључка да је боље да се држе првобитног текста, пише „Вашингтон пост“. Прву верзију документа подржавао је и француски лидер Емануел Макрон којег су подржале и балтичке земље и државе Централне Европе.
Истиче се да овај инцидент показује фрустрацију у НАТО због поступака Зеленског, те да су се чак и „неки од његових најватренијих присталица“ питали се да ли он делује у интересима Украјине.
Подсећамо, Зеленски је уочи путовања у Вилњус на Твитеру изразио незадовољство јер НАТО не намерава да на самиту донесе конкретне одлуке поводом временског оквира када ће Кијев бити позван у Алијансу. Он је написао да „Украјина заслужује поштовање“, а „неодлучност партнера“ је окарактерисао као слабост. Медији су након тога саопштили да су чланови америчке делегације на самиту НАТО-а „били бесни“ због критика украјинског председника.
У завршном документу са самита наводи се да ће позив у НАТО бити упућен Украјини након постизања споразума између савезника и испуњавања услова за то.