Како наводе посланици из Републике Српске, Јохан Сатлер је одлучио да предложи амандмане на Закон о слободи приступа информацијама, показујући да без утицаја Запада не може да прође ни оно о чему постоји сагласност домаћих политичара, преноси РТРС.
Свако да ради свој посао
Шеф Клуба посланика СНСД у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Сања Вулић поручила је данас специјалном представнику ЕУ и шефу Делегације ЕУ у БиХ Јохану Сатлеру да свако треба да ради свој посао, оценивши да политичка сцена у БиХ личи на пијацу без икаквог реда.
„Нити нас је он бирао, нити ће нама из Клуба СНСД-а креирати памет. Да је искрен у својим намерама, прво би ове што га без поговора слушају позвао на поштовање Устава БиХ и Закона о Савету министара“, рекла је Вулићева Срни реагујући на Сатлеров позив Парламентарној скупштини БиХ да усвоји закон о слободи приступа информацијама на нивоу институција БиХ, при чему је дао и одређена решења.
Подсећајући да све законодавне одлуке, по Уставу, захтевају сагласност оба дома, Вулићева је истакла да ће се по тој процедури разговарати и одлучивати о Предлогу закона о слободи приступа информацијама.
Вулићева је навела да је из колегијума Представничког дома Клубу посланика СНСД-а прослеђено Сатлерово писмо у којем он сугерише да се путем амандмана законом о слободи приступа информацијама да надлежност Инстутицији омбудсмана БиХ да поступа као жалбено, другостепено тело и да доноси правно обавезујућа решења уместо необавезујућих препорука.
„Политичка сцена у БиХ личи на пијацу без икаквог реда. Ценкање је систем рада како федералних политичара, тако и шефа Делегације ЕУ који је познат као заштитник само ентитета Федерација БиХ“, закључила је Вулићева.
Предлог закона о приступу информацијама на нивоу институција БиХ усвојен је у првом читању почетком месеца у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.
Сатлер је у писму колегијумима оба дома Парламентарне скупштине БиХ позвао на његово усвајање, наводећи да из препорука из годишњег извештаја Европске комисије проистиче потреба да БиХ усвоји законе о слободи приступа информацијама на државном и ентитетском нивоу, међусобно усклађене и усклађене са релевантним европским стандардима и правом ЕУ, преноси РТРС.