НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Када ће летње метеорске кише бити на свом врхунцу

Метеорске кише су појава која се дешава сваке године, у приближно време. Стога је могуће предвидети када ће се појавити и ког дана се може видети рој метеора на небу.
Sputnik
Метеор је светлосни траг који настаје када метеороид удари у атмосферу наше планете, док су метеороиди мале чврсте честице тј. делови комета.
Оно што колоквијално знамо као звезде падалице су заправо мали метеори који се распадају у највишим слојевима атмосфере, у процесу који се зове јонизација. Метеори се сударају са молекулима ваздуха у атмосфери, стварајући велико трење које узрокује да се молекули загреју и испаре. Ови атоми се сударају са другим атомима ваздуха на свом путу, ослобађајући електроне што резултира великом количином енергије која се појављује као светлосни траг на небу, пише Нешенал џиографик.
Метеори на небу се могу уочити током целе године, али постоје одређени датуми када се појави више њих. Уколико сви долазе из истог региона на небу, то се дешава зато што у свом кретању, Земља пролази кроз тачку у својој орбити где се налазе остаци које је комета оставила за собом.
Распад ових метеора постаје видљив на око 100 км висине, иако ова удаљеност варира у зависности од њихове брзине продора у атмосферу. Честице које испаравају највећом брзином су оне које то раде на највећој надморској висини. Ови метеори су видљиви само неколико делића секунде, али постоје и други који се могу посматрати у дужини од неколико секунди.

Када и како се могу видети предстојеће метеорске кише?

Метеорске кише су појава која се дешава сваке године, у приближно време. Стога је могуће предвидети када ће се појавити и ког дана се може видети рој метеора на небу. Током лета то су Делта аквариди и Персеиди. Код првих ће врхунац активности бити у ноћи између 30. и 31. јула, а код других у ноћи између 12. и 13. августа.
Метеорска киша Делта аквариди траје више од месец дана, од 12. јула до 23. августа. Према Националној астрономској опсерваторији, потичу од остатака комете 96П Машхолз и свој радијант имају у сазвежђу Водолије. Што значи да се најбоље виде са јужне хемисфере, док су са северне, најбоље видеи од поноћи до зоре.
Током 2023. години, када буду на свом врхунцу процене су да ће њихова видљивост бити нешто слабија него претходних година, јер ће Месец у том тренутку бити готово пун.
Персеиде су трећа најинтезивнија метеорска киша, са фреквенцијом од око 100 метеора на сат. Што је са чињеницом да се догађа лети чини најпопуларнијом, поред тога Персеиди потичу од остатака комете 109П/Свифт-Татл, која има орбитални период од 133 године. Ови метеори имају свој радијант у сазвежђу Персеј.
Најбоље време за посматрање и једне и друге кише биће када Месец нестане са неба, око зоре. Препоручљиво је да се сместите на чистину у природи, и да легнете на леђа како бисте повећали видљивост и могли да видите цео небески свод.
Коментар