ДРУШТВО

Манастир Калудра у близини Берана познат по пећинама-испосницама /фото/

Неколико километара удаљен од Берана у селу Калудра, налазе се истоимени манaстир и планинска ријека.
Sputnik
Након оснивања епископије у Ђурђевим ступовима у 13. вијеку, на десној обали ријеке Калудре у 14. вијеку подигнут је манастир са црквом повећеном Светом апостолу Луки. Цркву је тада највјероватније осликао чувени поп Страхиња из Будима.
Манастир Калудра из 14. века у околини Берана.
Манастир је срушен и дуже од три вијека постојале су само рушевине. Легенда каже да је само чобаница Лабуда, из села Калудра, знала да се на том мјесту налазио манастир.
Манастир Светог Луке у Калудри је сазидан у доба Немањића, а разорен у тешким временима ропства под Турцима (17. век).
Покушавала је да откопава темеље светиње и палила воштанице, које је правила од сакупљеног воска из дивљих пчелињака, говорећи да је ту била црква.
Зато је приликом обнављања цркве осликана чобаница Лабуда.
Манастир Калудра из 14. века - манастирска чесма
Манастир је постао познат по пештерима-пећинама испосницама у којима су живјели и припремали се за монашки живот калуђери испосници..
Река Калудра протиче поред истоименог манастира Епархије Будимљанско-никшићке, Српске православне цркве.
По њима су ријека и оближње село добили име Калудра. Пећинске цркве и станишта били су значајан дио духовног живота у средњем вијеку.
Манастир Калудра је манастир Епархије Будимљанско-никшићке, Српске православне цркве. Налази се у околини Берана, у селу Калудра, поред реке Калудре.
Манстир је разорен у 17. вијеку за вријеме турске владавине, а обновљен 2001. године, за само седам мјесеци, од марта до октобра. На старим темељима подгигнут је фрескописан храм посвећен Светом апостолу Луки.
Двориште манастира Калудра у Црној Гори.
Ктитор манастира је Веска Ралевић. Тада су саграђени конак, десет келија, звоник и рибњак. Манастир је освештао 28. октобра 2001. године патријарх српски Павле.
Двориште манастира Калудра
У ризници манастира чувају се сребрни крст опточен драгим каењем и дјелови моштију Светог апостола Луке, Светог великомученика Артемија, Светог великомученика Евстатије Плакиде и Светог пребодобномученика Игњатија Ивиронског.
Коментар