ДРУШТВО

Председник Савета за српски језик: Радићемо на измени Закона о родно осетљивом језику

Председник Савета за српски језик Александар Милановић изјавио је да ће Савет у наредном периоду дати приоритет раду на измени Закона о језику и писму као и коренитој измени постојећег Закона о родној равноправности.
Sputnik
Милановић је то изјавио будући да су Одбор за стандардизацију српског језика, Матица српска и истакнути лингвисти у низу текстова и реаговања тражили његово укидање.
„Нико не спори да у свим областима живота жене треба да буду равноправне са мушкарцима. Више су него спорне, међутим, лингвистичке основе Закона, као и увођење вербалног деликта које се законом прописује“, рекао је Милановић за данашњу Политику.
Како је рекао на првој радној седници Савета за српски језик усвојен је план рада којем је приоритет дат, поред корените измене постојећег Закона о родној равноправности, активностима праћења и анализе присутности ћирилице у јавном језику, писању новог Закона о службеној употреби језика и писама, као и активностима које би допринеле повећању броја часова српског језика у основним и средњим школама.
Приоритет је, додао је он и увођење наставе српског језика на наставничким и ненаставничким факултетима, стварању конкретне језичке политике за Србе у дијаспори, праћењем и анализом медијског језика у Србији.
Како је оценио постојећи Закон о службеној употреби језика и писма „јако магловито“ одређује шта су обавезни домени и службеног језика (српског) и службеног писма (ћирилица) на читавој територији Србије.
ДРУШТВО
Српски језик матерњи за 84,4 одсто грађана Србије, 81,1 одсто становника православци
Коментар