Друштвене мреже претходних дана преплавиле су фотографије аутомобила који су оштећени грањем и дрвећем која су под јаким налетима ветра и кише падала на паркирана возила. Бројни суграђани сада су приморани да поправљају поломљене шофершајбне, лимарију, а неки и читаве аутомобиле.
У оваквим ситуацијама прва ствар коју треба урадити је сликати возило и позвати полицију како би извршили увиђај, а вештак проценио штету.
Приватне осигуравајуће куће
Власници возила који су, поред обавезног осигурања, за своје аутомобиле уговорили и каско осигурање одштету добијају директно од осигуравајућих кућа. Постоје различите врсте каско осигурања које носе различите премије, али уколико имате уговорено 100 одсто осигурање возила, то значи да сте у случајевима штете од природних непогода 100 одсто осигурани.
Каско осигурање дакле покрива цеокупну штету на возилу, а оштећеног грађанина исплаћује и обештећује приватно осигурање са којим има склопљен уговор.
Каско полиса покрива штету насталу услед саобраћајне незгоде, пада дрвећа, делова фасада и других предмета, елементарних непогода, пожара, поплава и, ако је тако полисом уговорено, крађе.
Каско осигурање не треба мешати са осигурањем од аутоодговорности, будући да је то врста обавезног осигурања којом се власник, овлашћени корисник, сувласник и други ималац моторног возила осигурава од одговорности за штету коју употребом моторног возила причини трећим лицима.
Делимично каско осигурање
Бројне осигуравајуће куће имају, поред потпуног, и делимично каско осигурање, па тако своја возила можете осигурати од лома и оштећења стандардно уграђених стакала, али овим осигурањем нису покривена, на пример, оштећења стакала на огледалима и светлосно сигналним уређајима.
Накнада од "Зеленила"
Уколико немате каско осигурање, накнаду штете на возилу можете тражити и од "Зеленила Београд", ако је "њихово" дрво пало на аутомобил.
Дакле, уколико се дрво налазило на јавној површини, штету може да исплати орган општинске управе надлежан за комуналне услуге, односно ЈКП „Зеленило Београд.
"Зеленило" је дужно да надокнади штету под условом да је дрво пало на површини која је у њиховој надлежности и у систему Програма одржавања ЈКП “Зеленило-Београд”.
У овом случају оштећени треба да позову дежурну службу "Зеленила“ и поднесу писани Захтев за накнаду штете Комисији за накнаду штете овог предузећа.
Оштећени, уз Захтев за накнаду штете прилаже Комисији записник са подручја о причињеној материјалној штети, полицијски извештај и лекарску документацију, уколико је у питању телесна повреда, а овај захтев се прослеђује осигуравајућој кући на даље поступање.
Уколико се дрво које је пало на возило налазило на приватном поседу, неопходно је позвати полицију која сачињава записник на основу ког се одштета потражује од власника непокретности. То међутим углавном подразумева тужбу и судски поступак против физичког лица на чије се име води посед, а судски процеси умеју да трају и по више године.