„Данас је управљање интернетом фактички под искључивом контролом америчких корпорација. Кроз такав монопол у области регулисања интернет простора, Сједињене Америчке Државе промовишу своје неоколонијалне претензије на глобалну доминацију“, рекао је Патрушев у Јоханесбургу на састанку високих представника држава БРИКС-а задужених за безбедност, уз учешће „Пријатеља БРИКС-а“, преноси „Росијска газета“.
„Сматрамо да је важно да заједнички кренемо ка интернационализацији управљања глобалном мрежом, повећамо заступљеност и улогу држава у развоју у овим процесима“, додао је он.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе директно надгледају рад украјинског Центра за информације и психолошке операције.
„Осим агресивне информативно-пропагандне кампање и испорука оружја, америчка команда за специјалне операције директно надгледа рад јединица украјинског Центра за информативно-психолошке операције“, прецизирао је Патрушев.
Како је навео, САД ће искористити све могуће ресурсе за подстицање протеста у, по њиховом мишљењу, „недемократским“ земљама.
„На такозваном Самиту за демократију у марту, Американци су дали звучне изјаве о важности супротстављања аутократијама, заштити људских права и спречавања цензуре на глобалној мрежи. Истовремено, они сами користе све могуће ресурсе да стимулишу протестну активност у 'недемократским', по њиховом мишљењу, земљама света“, објаснио је он.
Патрушев је напоменуо да се западне земље не устручавају да се свуда противе преузимању законских обавеза у информационој сфери, лицемерно изјављујући да је постојеће међународно право довољно за регулисање односа у дигиталном окружењу.
Америчке обавештајне агенције активно ангажују украјинске хакерске групе у сајбер-нападима на Русију, рекао је Патрушев.
„У такве нападе америчких обавештајних служби активно су укључене украјинске хакерске групе“, истакао је он.
Сајбер команда Пентагона, Агенција за националну безбедност и Центар изврсности НАТО-а за сајбер-одбрану у Талину планирају и усмеравају информационе нападе под украјинском заставом на критичну информациону инфраструктуру Русије, нагласио је Патрушев.
Према његовим речима, кључни циљеви сајбер-напада су објекти руског финансијског система, транспортне, енергетске и телекомуникационе мреже, велика индустријска предузећа и сајтови државних услуга.
Русија и Кина против хегемоније мањине
Патрушев се на маргинама самита састао и са министром спољних послова Кине Ваном Јијем.
Током састанка, он је приметио да Русија и Кина активно практикују мултилатерализам и заједнички се супротстављајући политици једностраног деловања и хегемонистичким дејствима које користе мултилатералне механизме у својству изговора за заштиту интереса мањине земаља.
Двојица дипломата разговарала су и о продубљивању руско-кинеске сарадње у билатералним и мултилатералним форматима, као и о постепеном ширењу практичне сарадње Русије и Кине у циљу свеобухватног јачања безбедности двеју земаља.
Патрушев је додао и да Русија и Кина дају важан допринос заштити права и интереса земаља у развоју, као и очувању мира и стабилности у региону и свету.
„(Русија и Кина) се супротстављају хладноратовском менталитету који заоштрава регионалне и међународне тензије, дају важан допринос заштити легитимних права и интереса Русије, Кине и земаља у развоју, као и одржавању мира и стабилности у региону и широм света“, нагласио је он.
Дипломата је додао да је Русија спремна да ојача стратешку сарадњу са Кином, прошири практичну сарадњу, продубљава координацију и сарадњу унутар БРИКС-а и ШОС-а, као и да доноси већу стабилизујућу снагу у немирни свет.