„Желео бих да предложим партнерима из БРИКС-а да размотре могућност да учествују у овом пројекту и да се заједничким снагама направи модул који би, као део Руске орбиталне станице, омогућио земљама БРИКС-а да искористе могућности ниске Земљине орбите за реализацију својих националних свемирских програма“, рекао је Борисов на седници заједничког комитета за сарадњу у области свемира земаља БРИКС-а.
Како је додао, Руска орбитална станица ће бити следећи корак у развоју космонаутике са људском посадом.
Претходно је Борисов саопштио да Русија предлаже афричким земљама да учествују у пројекту Руске орбиталне станице, а касније је прецизирао да је Русија отворена за сарадњу и са другим државама.
На осмом Међународном форуму „Армија-2022“ представљена је макета нове руске орбиталне станице. Како је казала инжењер-пројектант компаније „Роскосмос“ Маргарита Сидорова, ова космичка станица ће моћи да нагледа скоро целу земаљску куглу, а њеном изградњом Русија више неће зависити од других земаља, већ ће у потпуности држати ствари у својим рукама.
Планирано је да се орбитална сервисна станица направи 2027-2028. године. У њој неће стално бити људи, већ ће је посећивати посада од две до четири особе. Ракете према њој лансираће се са космодрома „Бајконур“ и „Восточни“.
Руски председник Владимир Путин рекао је да ће Руска орбитална станица постати упориште државе у свемиру.