Ово за Спутњик каже директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије Александар Сеничић:
„Имали смо директан контакт са Министарством туризма Грчке, они су нам рекли да се не ради о ванредном стању, већ о проглашењу елементарне непогоде. Може да буде и проблем у преводу, али у сваком случају односи се на југ острва, на северу Родоса је све под контролом“.
Сеничић објашњава да су, иако већ девети дан пожар прави велику штету на том грчком острву, гости из Србије безбедни. Они бораве на северном делу острва, одмор се одвија несметано, јер су удаљени 60 километара од ватрене стихије.
Он додаје да ће, ако се у четвртак потврди одлука о ванредном стању, ситуација за туристе и туристичке раднике бити веома сложена.
„Када је ванредно стање на било којој локацији, подразумева се да се ту обустављају путовања. Међутим, овде то није случај, аеродром ради нормално, сви превозници возе на острво, сви хотели раде, вероватно ће бити проблем да се од грчких партнера новац тражи назад. Агенције у овим условима имају могућност да наплате стварне трошкове, па чак и кад је уведено ванредно стање. Када је ванредно стање где се зауставља комплетна оператива према дестинацији, онда је логично да се комплетан новац враћа путницима“.
Пожари у Грчкој
© AP Photo / Petros Giannakouris
На Крфу тренутно све под контролом
Жељко Поповић, председник Друштва српско – грчког пријатељства на Крфу за Спутњик са тог грчког острва преноси добре вести, пожар је, каже, под контролом.
„Управо сам од полиције добио извештај да је сада све под контролом и да се надају да ће до вечерас пожар бити угашен, ако случајно негде опет не ескалира неки други. Они се сада грчевито боре, гледамо, овде преко нас често прелећу авиони и хеликоптери, пожар је на свега 32 километра од града Крфа, гасе последње ватре горе на Пантократору и у локалним селима, јер су за сутра најавили велики ветар. Ако почне да дува тај јак ветар, онда ћемо стварно бити у великом проблему“, каже Поповић.
Он додаје да је било панике када је пожар почео да се шири према туристичким местима, због велике концентрације дима и опасности да се не прошири испод магистрале. Евакуисано је две и по хиљаде људи, туриста и мештана.
„Међу њима је била и једна наша петочлана породица, али су се истог дана вратили назад. Те вечери је пожар био под контролом, али нажалост, три сата након поноћи је ескалирао, поново испод Пантократора. Није више било опасности по туристе, али је тај други пожар прошао кроз пар села и поред гимназије у Касиопима, али на срећу, ни једна кућа није запаљена“.
Да је на Крфу евакуисана само једна породица из Србије за Спутњик потврђује и Спиридон Масторас, почасни конзул Републике Србије у Грчкој.
„Српски туристи на Крфу немају проблеме због пожара, макар нам се нико није јавио и тражио помоћ. Имали смо одличну организацију овде, одличну сарадњу са властима Грчке током евакуације два мања места. Сада је све у реду. Сви су се вратили на места одакле су евакуисани, сада је ситуација под контролом“, каже Масторас.
Сви гледају у небо
Поповић додаје да су на Крфу све очи упрте у небо, објашњава да је на североисточној страни Пантократора ниско, жбунасто растиње, нема високог дрвећа, па ватра не може да развије високу температуру, али у селима има маслињака и старих стабала.
„На срећу, пожар је кроз та места само протутњао, ниско растиње је изгорело, није ухватило дебела стабла. Сад се надамо да ветар неће пренети ватру, јер су на другој страни брда бујни маслињаци, не дај Боже да се то запали, то би онда био велики проблем“.
Ватрогасно-спасилачки тим из Србије, који је ноћас стигао у Солун, како би братском грчком народу помогао у гашењу пожара који су захватили ову земљу, упутио се ка граду Волосу. Наши ватрогасци биће ангажовани на гашењу пожара у региону Тесалија, саопштио је МУП.