Научници су, наиме, на чилеанском Алтиплану измерили светски рекорд од 2.177 вата по квадратном метру сунчевог зрачења, објављено је у билтену Америчког метеоролошког друштва.
„То је заправо зрачење које бисте примили током лета ако стојите на Венери“, изјавио је аутор студије Раул Кордеро, климатолог са Универзитета у Гронингену у Холандији.
Кордеро је навео да је потенцијал соларне енергије у Алтиплану, у просеку, двоструко већи него у централној Европи и на источној обали САД, пренео је „Вашингтон пост“.
У просеку, сунчево зрачење на висоравни износи приближно 308 вати по квадратном метру, што га чини најјачим на свету.
Екстремно зрачење у том подручју приписује се танким облацима на великим висинама који се распршују и интензивно концентришу сунчеву светлост на површини.
Када се сунчево зрачење преноси кроз атмосферу, њега апсорбује водена пара и распршују га облаци и аеросоли. Ти облаци, обично кумулуси, цируси или циростратуси, могу да повећају сунчево зрачење до 80 одсто у односу на услове без облака. Најизраженији су током лета на јужној хемисфери, подстакнути влагом јужноамеричког монсуна који потиче из Амазоније.