РЕГИОН

Важна тема на столу: Хоће ли Шмит и за Србију бити само туриста у Босни и Херцеговини

Да Србија није под тако страшним хибридним притиском Запада, питање легалности Кристијана Шмита много једноставније би се изједначило са ставом Бањалуке јер свако ко на то гледа и са правне и са политичке стране јасно види да Кристијан Шмит нема легитимитет за функцију коју обавља, каже за Спутњик Александар Митић.
Sputnik
Милорад Додик, председник Републике Српске најавио је да ће током заједничке седнице Влада Србије и РС 4. августа у Бањалуци, бити разговарано и о Кристијану Шмиту, односно, како је рекао, о изједначавању оцене о Шмиту. За Српску, он није високи представник БиХ, с обзиром да му мандат није потврђен у СБ УН.

Важан би био уједначен став о Шмиту

Александар Митић из Института за међународну политику и привреду сматра да је оцена Додика да би Србија и Српска требало да изједначе став по питању Кристијана Шмита, изузетно важна.
„То је у суштини не само последица притисака које смо у последњих неколико месеци видели од стране Запада и самог Шмита на Бањалуку, већ је једна дугорочна потреба да Београд и Бањалука у потпуности спрече било какве пукотине у заједничким погледима на кључне елементе у БиХ. Свакако да је поглед на Кристијана Шмита нешто што је ту изузетно важно,“ истиче Митић.
Он подсећа да Бањалука потпуно оправдано не признаје Шмита за високог представника у БиХ, с обзиром да он није добио одобрење СБ УН, због става Кине и Русије, и самим тим се нелегално представља као такозвани високи представник у БиХ.

Запад и Сарајево би да заваде Бањалуку и Београд

„Ово питање је изузетно важно баш због тога што и сам Шмит али и одређени елементи на Западу и Сарајеву покушавају да играју на карту стварања раздора између Београд и Бањалуке. Дакле, важно је да се ово питање реши што пре, посебно у овако тешкој позицији у којој се тренутно налазе и Београд и РС, Србија по питању КиМ, а Бањалука због Шмита и практично целокупног Запада. Нужно је да се смање пукотине између Београда и Бањалуке које постоје у одређеним проценама,“ став је саговорника Спутњика.
Да ли ће такав став, додаје Митић, моћи да буде прихваћен у Београду тешко је рећи али је сигурно да Бањалука неће скренути са курса који је себи зацртала.
„У недаваној студији коју смо колега и ја урадили за Центар из РС, управо смо навели да је важно како ће Београд по питању Шмита да се постави према Бањалуци и да ли ће тај однос моћи да изједначе. У неку руку, добро је да се иде у том правцу. Било би важно да Београд прихвати оцену РС апропо Шмита али тешко је оценити да ли ће се то сада десити с обзиром на притиске које Београд трпи да Додика и РС третира као проблем у БиХ, а не само Шмита и његов положај и потезе,“ наглашава Митић.

Право је на нашој страни, али и западни притисци

Тако да, закључује наш саговорник, ово питање није једноставно али свакако би било веома важно и за српски положај по питању Косова и Метохије и за Бањалуку по питању РС да се овај став изједначи.
„То би пре свега значило да се Кристијан Шмит не третира ко високи представник у БиХ јер он то и није јер није изабран у СБ УН. То је нешто што не може да се порекне осим у креативним интерпретацијама запада на које смо на жалост навикли“, подсећа он.
Вучић са делегацијом у Бањалуку долази 3. августа када ће и започети састанци на којима ће се разговарати о најважнијим питањима у оквиру споразума о специјалним и паралелним везама. Другог дана после седнице у Приједору ће бити обележен Дан сећања на страдале и прогнане у акцији „Олуја“, коме ће присуствовати делегација из Србије што, што по оцени Додика потврђује пуно уважавање и партнерство.
РЕГИОН
Додик најавио: Разговараћу са Вучићем о изједначавању оцене о Шмиту који није високи представник
СРБИЈА
Сад је тренутак: Заједнички одговор Срба са обе стране Дрине на велике националне изазове
РЕГИОН
Тужба на тужбу: Како ће Кристијан Шмит доказати да је легално изабран високи представник у БиХ
Коментар