Како су саопштили из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, у зараженим газдинствима извршена је еутаназија 17.888 свиња са нешкодљивим уклањањем и дезинфекцијом газдинства.
Реч је о Пчињском, Браничевском, Поморавском, Подунавском, Моравичком, Јужнобанатском, Борском, Средњебанатском, Зајечарском, Сремском, Шумадијском, Јужнобачком округу и округу Град Београд.
До сада је, у овој години, на територији 24 општине Нишавског, Јабланичког, Пчињског, Пиротског, Браничевског, Поморавског, Зајечарског округа и Града Београда потврђено укупно 337 случаја афричке куге код дивљих свиња.
Број извршених активних надзора на дан 27.07.2023. године је 307.118 а број ПЦР испитивања 12.388, саопштено је из Министарства.
Потребно заједничко дјеловање БиХ, Србије и Хрватске у борби против афричке куге
У Брчком је у четвртак одржан скуп о проналажењу хитног решења за сузбијање афричке куге свиња која је постала регионални проблем.
Усаглашена је потреба за заједничким деловањем БиХ, Србије и Хрватске како би се болест ставила под контролу, јер стручњаци сматрају да ће се свињска куга највише ширити уз слив реке Саве.
Помоћ ће бити затражена и од Европске комисије.
Директор Канцеларије за ветеринарство БиХ Саша Бошковић рекао је да је неопходно заједничко деловање БиХ, Србије и Хрватске према Европској комисији, Светској здравственој организацији за заштиту здравља животиња и ФАО-у у смислу тражења новчане помоћи у санирању штете настале услед појаве афричке куге и без заједничког деловања влада ових земаља нема победе над овом болешћу.
Бошковић је подсетио да је Влада Републике Српске донела одлуку о интервентном откупу свиња различитих категорија по утврђеним откупним ценама које су исте као у Хрватској.
Директор Управе за ветеринарство Србије Милош Петровић рекао је да овај проблем афричке куге утиче на економију држава, изразивши наду да ће данашњи састанак допринети бољој синхронизацији и заједничким корацима у борби против ове заразне болести.
Директорка Управе за ветеринарство и сигурност хране при Влади Хрватске Татјана Карачић рекла је да је први случај афричке куге свиња у Хрватској регистрован пре месец дана на подручју Гуње и Дреноваца, и да је у борби против ове болести кључна континуирана сарадња три земље и државних служби за ветеринарство.
"Епидемиолошка истраживања и изолација вируса показали су да је то идентичан вирус који циркулише целим овим подручјем - од Грчке, Бугарске, Србије до Хрватске, тако да једино заједничким приступом и снагама можемо успешно деловати", рекла је она.