СРБИЈА

Вучић: Африка стратешки партнер Србије у будућности

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је за Србију стратешки важно да има присуство на афричком континенту јер Африку доживљава као стратешког партнера у будућности, као и да је захваљујући својим пријатељима из Африке и Азије добила организацију Експо (EXPO) 2027.
Sputnik
На Српско-угандском форуму у Палати Србије, Вучић је рекао да је Србија била део Покрета несврстаних и да се поносимо тим делом своје историје, као и да је поносан што ће бити гост председника Мусовенија, али и Покрета несврстаних 19. и 20. јануара 2024. године.

"То је за нас извор политичког пријатељства, али ако хоћете, за оне који то неретко потцењују у Европи, и извор политичке снаге. Да није било наших афричких пријатеља, да није било наших пријатеља из Уганде, ми не бисмо добили организацију Експо 2027. Овако смо добили оне који су уложили десетоструко више новца. Добили смо управо захваљујући тим историјским пријатељствима које смо градили са нашим пријатељима у Африци и Азији и наставићемо то да радимо", поручио је Вучић.

Што се тиче конкретне сарадње у области грађевинске индустрије са Угандом, Вучић је рекао да су и Енергопројект, али и друга наша грађевинска предузећа спремна за рад у тој земљи.
"После деценија пропадања, наша грађевинска индустрија се поново подиже. Могли сте да видите са места где сте смештени овде у Београду шта је то што смо успели да подигнемо и да видите поновни успон грађевинара и верујем да по сваком питању можемо да испоручимо најбољу могућу услугу за ваше амбициозне пројекте", рекао је Вучић обраћајући се председнику Уганде Јовери Кагуту Мусевенију који борави у званичној посети Србији.
Председник Србије је истакао да је стопа раста Уганде 4,9, што је, како је рекао, за Европу мисаона именица.
"У Европи ће просечан раст бити 0,7 - 0,9 одсто, ако и толико буде. Онда можете да упоредите којом брзином напредује Уганда", рекао је Вучић.
Како је истакао, две земље могу да остваре сарадњу у ИКТ сектору, у области дигитализације и софтверске индустрије, где је Србија, указао је, постигла велике успехе.
"Када сам постао председник владе, нама је пољопривреда била заступљена са 11 одсто у БДП, а свега 3,5 софтверске индустрије и ИКТ сектор, а сада 9,5 - 10 одсто софтверска индустрија, а свега шест одсто пољопривреда. То говори колико се Србија променила и колико тога смо успели да урадимо у претходном периоду, а апсолутни обим пољопривреде нам је не мањи него тада. То говори како смо у другим секторима успели брзо да напредујемо", рекао је Вучић.
Додао је да је сарадња могућа и у секторима здравствене заштите и енергетике.
Како је рекао, добро је да имамо људе који раде у Уганди и праве мост пријатељства између наших народа и земаља.
"Верујем да ћемо у месецима и годинама које долазе наше искрено пријатељство успети да искористимо на најконкретнији могући начин у интересу Уганде и Србије. Верујем да ће чешћи долазак ваших званичника у Београд и долазак наших министара у Уганду, попут доласка министра трговине Момировића у Уганду, створити везу коју ће моћи да користе пословни људи обе земље", рекао је Вучић.
Нагласио је да председник Мусовени изузетно цени приватну својину и да у Уганди добро знају да без приватне својине нема успешне економије.
"Постоје економије у Африци које се ослањају на државну својину, али то није случај у Уганди, где су добродошли приватни инвеститори и то гарантује успех њене економије. Позивам српске привреднике да, уз подршку наше владе и Привредне коморе, размотре могућности за улагање у Уганди", рекао је Вучић.
Он је захвалио председнику Уганде на посети и поручио да се нада да неће проћи ни годину и по дана до његове поновне посете.

Захвални смо Уганди на подршци територијалном интегритету Србије

Председник Србије Александар Вучић захвалио је председнику Уганде Јовери Кагуту Мусевенију на томе што његова земља подржава територијални интегритет и суверенитет Србије на целој њеној територији, и најавио већу привредну сарадњу између две земље.
"Захвалан сам председнику Мусевенију што се Уганда држи принципа територијалног интегритета и подржава интегритет и суверенитет Србије на целој њеној територији у свим међународним организацијама, институцијама и органима, што исто и ми чинимо када је у питању Уганда и све афричке земље", поручио је Вучић.
На заједничкој конференцији за новинаре са председником Уганде, Вучић је захвалио Мусевенију на посети и што је одлучио да дође у Београд и Србију.
Подсетио је да је председник Уганде био у Београду пре тачно 36 година 1987. и да га је тада примио председник Председништва СФРЈ Лазар Мојсов.

"Овде смо изложили фотографије и стенограмске белешке из тог времена. Реч је о човеку са огромним искуством од кога сам много тога могао да научим. Могли сте да приметите да се он одлично сећа Едварда Кардеља, дисидентског периода и односа Милована Ђиласа према Јосипу Брозу и како је то изгледало, али сам могао много тога да сагледам и научим од председника Мусевенија и када је реч о тренутној политичкој ситуацији у Африци и колико и којом брзином Африка сада напредује", рекао је Вучић.

Истакао је да Африка сада има 1,5 милијарди становника, а да је много већа површински од Индије, али и даље напредује и већ за 30 година прећи ће 2,5 милијарде и постаће једно од најважнијих тржишта на свету, после Азије.

"Дотакли смо питање конкретне сарадње и пре краја августа делегација наших експерата посетиће Уганду, са најмање једним или двоје министара, да би разговарала о пољопривредној сарадњи, али и свим другим сферама. У одбрани смо већи имали сарадњу и можемо да је побољшамо и увећамо", навео је председник Србије.

Додао је да ће Уганда 2050. имати преко 100 милиона становника, а сада има 44 милиона.
"2050. очекује се да ће имати 106 милиона становника. Реч је о једној од четири најмлађе земље на свету са огромним потенцијалом. Председник Мусевени веома поштује приватну својину и он зна да не може да буде успешна економија ако је све државна својина, и то је за наше инвеститоре потенцијално од великог значаја", рекао је Вучић.
Нагласио је да је захвалан за позив за Велики конгрес есврстаних који ће бити одржан 19 и 20. јануара 2024. у Кампали и додао да је то за њега велика части.
Вучић је рекао да је Ер Србија имала велико ширење рада и успеха и броја линија, а да ће се у наредном периоду фокусирати на Африку.

"Кампала и Уганда може да буде место одакле можемо да идемо даље у одређене афричке дестинације, посебно према југу, али и према централној и западној Африци. Ми ћемо се трудити да ове договоре конкретизујемо на најбољи начин и направимо сарадњу која ће одговарати грађанима Уганде и Србије", поручио је Вучић.

Казао је да се нада да би до краја следеће године могла да се успостави директна линија Београд-Кампала и истакао да би то био успех за обе земље.
СРБИЈА
Председник Уганде: Дошао сам да обновимо сарадњу
Коментар