Како се наводи, Нигер је седми највећи произвођач уранијума на свету. Према француским медијима, Нигер испоручује 15 до 17 одсто уранијума који се користи за производњу електричне енергије у Француској.
"Имамо уранијум, дијаманте, злато, нафта, живимо као робови? Нису нам потребни Французи за нашу безбедност", преноси арапски лист "Мехр", саопштење једног од учесника побуне.
Француске власти још нису донеле одлуку о евакуацији својих држављана из Нигера, где је прошле недеље изведен војни пуч, изјавила је раније шефица француске дипломатије Катарин Колона. Према њеним речима, у Нигеру се налази 500-600 Француза.
Раније су Шпанија и Немачка одлучиле да обуставе сарадњу са Нигером. Француска је суспендовала програме финансијске подршке Нигеру до обнове уставног поретка у тој афричкој земљи, саопштило је раније француско министарство спољних послова.
Побуњеници у Нигеру су 26. јула објавили да смењују Мухамеда Базума са места председника земље, затварању граница, увођење полицијског часа, суспензију устава и забрану политичког деловања партија. Они су 28. јула саопштили да је шеф државе постао генерал Абдураман Тијани. Током пуча он је предводио председничку гарду, чије су јединице притвориле и настављају да држе Базума. У Базумовом кабинету прво су тврдили да војска није подржала побуњенике, али је касније команда Оружаних снага изјавила о својој солидарности са њима.