Блинкен је истакао да су САД „предузеле кораке за решавање питања транспорта и осигурања, током важења споразума о житу.
"Између осталог, писали смо банкама да се одобри вршење трансакција“, рекао је он.
„Дакле, у случају да се (Русија) врати споразуму, наравно, ми ћемо наставити да чинимо све што је неопходно како бисмо осигурали да сви, укључујући Русију, могу безбедно и слободно да извозе своју храну“, објаснио је дипломата
Истовремено, Блинкен је рекао да није истина да санкције спречавају извоз хране и ђубрива из Русије.
„Кремљ тврди да је раскинуо споразум јер су међународне санкције ограничиле његов извоз пољопривредних производа. У ствари, храна и ђубриво су изричито искључени из санкција. У ствари, у време када је Русија одустала од ове иницијативе, извозила је више житарица по вишим ценама него икада раније“, рекао је Блинкен на отвореној седници Савета безбедности УН.
„Прехрамбени споразум“ је престао да важи 18. јула, а Русија је обавестила Турску, Украјину и Уједињене нације да се противи његовом продужавању. Председник Русије Владимир Путин је раније рекао да услови споразума који се тичу Русије нису испуњени, без обзира на напоре УН, јер западне земље нису планирале да испуне своја обећања.
Након прекида функционисања црноморске житне иницијативе и прекида морског хуманитарног коридора, сви бродови који плове у акваторији Црног мора ка украјинским лукама, од поноћи 20. јула третирају се као потенцијални превозници војног терета, саопштило је Министарство одбране Русије.