„Перцепција о дешавањима у "Олуји" и сличним догађајима веома споро се мења у свету и то је, рекао бих, борба“ на мишиће“, рекао је директор "Веритаса" Саво Штбац, преноси РТРС.
Права култура сећања је тамо где су се догађаји збили, каже Штрбац, и где видите сваког појединца који је страдао.
„Не смемо да даборавимо ни једну жртву. То је за мене култура сећања“, поручио је Штрбац.
Миран Урукало, син једног од страдалих Крајишника Милорада Урукала, каже да је био у колони избеглица одвојен од родитељa, са којима се спојио код Босанског Петровца.
„У десет дана два су шока била за моју породицу, две трагедије. Ми смо имали једну пре саме колоне. Ја сам био у тој колони као и остали, али одвојен од своје породице. Брат ме је пронашао на једној ливади“, присетио се Урукало.
На Пердуовом гробљу у Бањалуци подигнут је споменик за деветоро Далматинаца које су 26. јула 1995. године на Динари заробили припадници хрватске војске и ХВО-а.
Скелети њих шесторо су извучени из вртача на Динари 11. новембра 1998. године, док су три скелета ексхумирана из масовне гробнице у селу Камен код Гламоча у априлу 1996. године.
Централна церемонија обележавања 28 година од погрома "Олуја" одржана је синоћ у Приједору, у организацији одбора влада Републике Српске и Србије за неговање традиције ослободилачких ратова.