РЕГИОН

Бошњаци могу да руше Дејтон и изазивају судбину – америчке санкције важе само за Србе

Иако сарајевски политичари својим изјавама руше Дејтонски споразум, они се неће наћи на удару америчких санкција јер су санкције САД очигледно и провидно усмерене само на Србе. Подстакнути од америчких трећеразредних дипломата, Бошњаци изазивају не само нови сукоб у БиХ, него и своју судбину, сматра политички аналитичар Анђелко Козомара.
Sputnik
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да они који нападају Републику Српску у ствари руше БиХ, јер мисле да БиХ треба да буде муслиманска и да не буде заснована на равноправности народа и ентитета.

Дачић: Санкције муслиманима који руше Дејтон

Дачић је указао на захтеве који воде унитаризацији БиХ и рушење институција и начина на које је БиХ створена Дејтонским мировним споразумом и оценио да, када Република Српска покуша томе да се одупре, онда је оптужују за антидејтонске потезе.
„Па чекајте, што не ставише на листу санкција муслимане који руше БиХ од самог почетка? Па, је ли они говоре и пишу књиге да БиХ треба да буде исламска држава? Зар то није рушење Дејтонског споразума“, рекао је Дачић.
„Кад (бошњачки члан Председништва БиХ Денис) Бећировић каже да је Дејтонски споразум један ексцес који је нанео штете муслиманима онда то није кршење споразума, или не знам ни ја када Курти ради ово што ради он се не налази на листи за санкције, нити ови што сматрају да БиХ не треба да буде више држава три народа и два ентитета, него једног народа и да буде унитарна држава. То је директно рушење, овде је реч о Дејтонском споразуму“, додао је Дачић.

Бошњаци изазивају судбину подстакнути од трећеразредних америчких дипломата

Бошњаци су последњих година дигли глас и главу кад су амерички амбасадори који су друга или трећа лига дипломата дошли у БиХ и почели да воде унутрашњу политику и да подстичу Бошњаке на стално изазивање ексцеса, како би за њих, по познатој матрици, окривили Србе, каже за Спутњик политички аналитичар из Бањалуке Анђелко Козомара.
Тако да Бошњаци више не бирају средства и начин на који ће да увреде Србе и оптуже их за стварање нереда и рушење Дејтонског мировног споразума, а да при том нико, па ни Стејт департмент не каже који је то члан Дејтонског споразума прекршило руководство Републике Српске, додаје Козомара.
„Бошњаци су се превише осилили и изазивају не само сукоб, него и своју судбину. Подсећам да је Дејтонски мировни споразум, односно америчка иницијатива за мир, настала у тренутку кад су Срби држали 67 одсто територије у БиХ. У Дејтону су добили 49 одсто, морали су да се одрекну најсрпскијих општина – Дрварa, Граховa, Петровцa и Гламочa да би територија дошла у оквире који су зацртани у Дејтону. Дакле, није Дејтонски споразум био од користи Србима него Бошњацима и спасао их је потпуног нестанка са ових простора.“

Санкције провидно усмерене само на Србе

Козомара подсећа да су у то време бројне државе од Канаде до Аустралије расписивале огласе колико ће примити избеглица Бошњака из БиХ што је још један доказ да су Срби били на прагу велике победе и потпуног овладавања већим делом територије БиХ.
„Што се тиче санкција, оне су очигледно и врло провидно усмерене на Републику Српску јер Американци желе на тај начин да у првој фази оптуже политичко руководство Републике Српске, а у следећој да се Република Српска прогласи немогућом творевином јер њоме управљају они који руши Дејтонски споразум и који изазивају сукобе. А то даје ветар у леђа екстремистима какав је Бећировић и још неки у политичком руководству Бошњака“.
Да би се тај сценарио избегао, у Републици Српској морало би бити успостављено потпуно политичко јединство ког сада нема, јер је већи део опозиције потпуно у рукама страних амбасада, што је лако утврдити кад се погледају готово идентичне изјаве лидера опозиције и амбасадора тзв. квинте. Кад би се постигло потпуно јединство над одређеним најважнијим националним темама, нико не би могао угрозити позицију Републике Српске, сматра Козомара.

Бошњаци би да отомански управљају Босном

Саговорник Спутњика подсећа да је било наде да ће „тројка“ која је сменила СДА у Сарајеву и направила коалицију са ХДЗ-ом и СНСД-ом бити другачија од претходног бошњачког руководства, међутим, те наде су очигледно биле неутемељене.
„И ово бошњачко руководство је идентично као и оно претходно и с њима је заиста тешко било шта се договорити по питању напретка БиХ. Њима није ни стало до БиХ, њима је стало до онога што је код већине политичара Бошњака у свести, а то је отоманско управљање БиХ. Све је њихово а остали су ту само да послуже као слуге, као раја која ће им доносити профит док они уживају у владању целом БиХ.“
РЕГИОН
Дачић: Они који нападају Српску у ствари руше БиХ
Коментар