Амбасадору Кине у Београду Чен Бо истекао је мандат, а тим поводом је председник Србије Александар Вучић организовао опроштајни ручак током ког су се присетили свих тешких и лепих тренутака за време њеног четворогодишњег мандата у Србији.
Србија – друга кућа амбасадора Чен Бо
Према речима председника Вучића, амбасадор Чен Бо није само дипломата чије су искуство, посвећеност, неуморни рад и стрпљење оставили неизбрисив печат у нашој земљи.
„Она је и искрени пријатељ Србије и нашег народа, који је дубоко поштује и чија срца је освојила од првог дана. Србија ће зато увек бити њена друга кућа“, навео је председник који је Чен Бо дочекао са великим букетом ружа.
Искакање из „протокола“ – шлем на глави, пентрање о скелама док туку ветрови и кише
А да је Србија била друга кућа сада већ бившег амбасадора Кине, Чен Бо је демонстрирала фантастичним знањем српског језика. Мало је дипломата, чак и из, како се данас то модерно каже, региона, који тако добро, готово савршено говоре српски језик.
Осим тога, често је „искакала“ из дипломатског протокола и својом непосредношћу је освојила симпатије грађана Србије. На изглед, била је свеприсутна и готово да није било догађаја, ма колико био испод њеног дипломатског статуса, на ког би послала неког од нижих дипломата из амбасаде. Њено присуство на „неважним манифестацијама“ показивало је колико јој је било стало и до Кине и до нас.
Зато јој је на већини фотографија током четворогодишњег мандата шлем на глави. Готово да није било градилишта ког је обишла често и ван протокола. Тукли су је ветрови, кише и све непогоде које су нас задесиле, пентрала се по скелама показујући и на тај начин грађанству земље домаћина да је уз нас и кад није лако бити.
На аеродрому „Никола Тесла“ дочекала је први контингент вакцина против ковида а захваљујући њеном каснијем ангажману Србија је постала земља у коју су долазили грђани „клуба богатих“, ЕУ да би се вакцинисали.
Две деценије енергичне борбе за Србију
Спољнополитички коментатор Борислав Коркоделовић упознао је Чен Бо у првој декади овог века док је била министар саветник у кинеској амбасади. Још тад је њена енергија и дипломатска неконвенционалност оставила јако добар утисак на њега, наравно уз залагање на унапређењу добрих односа две земље.
Одавање почасти поводом 24. годишњице од бомбардовања Амбасаде Народне Републике Кине у Београду
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Саговорницима у Србији стално је постављала питање зашто нема више српских медија у Кини да би се и на тај начин шириле билатералне везе између два народа, не би ли се пријатељство поставило на солидније основе. Чен Бо се бавила и практичним стварима, хтела је да утврди шта би то могла Кина понудити Србији, али и шта би Србија могла извозити у Кину.
Кина постала највећи партнер Србије
Кад се Чен Бо вратила у Србију као амбасадор Кине, са највишег места у дипломатској мисији учинила је још више на развоју билатералних односа две земље, каже Коркоделовић за Спутњик.
„Ми то можемо да видимо на више места у Србији, пре свега, сада је изузетно је пријатно путовање сада Београда у западну Србију, или пут Војводине новим саобраћајницама. У време мандата госпође Бо, Кина је постала практично највећи трговински партнер Србије. У сваком случају, направљен је један огроман напредак у области билатералне трговине“.
Коркоделовић подсећа да је за време мандата Чен Бо Кина инвестирала у зрењанинску фабрику гума „Линг лионг“, захваљујући кинеским инвестицијама несметано ради Железаре у Смедереву, док „Зи Ђин“ у Бору стално шири привредне делатности.
Осим снажног развоја привредне сарадње, у току мандата Чен Бо сарађивало се и у другим областима, а примера ради, отворен је Кинески културни центар у Новом Београду, додаје Коркоделовић.
Иза Чен Бо остаје значајно дело
Иако је билатералну сарадњу Србије и Кине помало омела пандемија, ограничења која је наметнуо корона вирус нису успела да спутају укупан развој односа две земље и умање срдачност пријатељства, сматра Коркоделовић.
„Тако да госпођа Бо оставља за собом једно значајно дело и изузетно добру основу њеном наследнику да даље унапређује и шири привредну сарадњу између Кине и Србије. У условима кад се Европска унија, у многоме под притиском САД, све више устеже да развија привредну сарадњу с Кином, Србија је једна од ретких земаља у Европи која наставља да развија привредну сарадњу са Кином и да буде један од стожера новог пута свиле, односно иницијативе појаса и пута у Европи.“
А то су врло чврсте основе за привредну и уопште, укупну билатералну сарадњу две земље, истиче Коркоделовић.
„Само се надам да ће Србија успети, с обзиром да је изложена великим притисцима из Брисела и Вашингтона, да не ограничава своју сарадњу с Кином, да ће одолети тим притисцима и да ће оно што је радила и за што се веома залагала госпођа Чен Бо бити очувано и унапређено“, закључио је Коркоделовић.