Највише новца су уложили у куповину некретнина — 28,9 милиона евра, у предузећа и банке у Црној Гори 12,3 милиона евра, а у интеркомпанијски дуг, односно позајмице својим предузећима у Црној Гори 13,2 милиона евра, објавила је агенција Мина, позивајући се на „Вијести“.
Црна Гора је за период јануар-јун ове године издала 21,5 хиљада радних дозвола странцима, од чега се на држављане Русије односи 7,41 хиљада или 34,3 одсто укупног броја.
Инвеститори из Русије имају врло мали одлив инвестиција из Црне Горе за разлику од других. На инвестираних 52,5 милиона евра, руски грађани су у тих пет месеци из Црне Горе повукли 11 милиона евра, већином кроз продају некретнина за шест милиона.
Инвестиције из Србије
Други по вредности инвеститори су грађани и предузећа из Србије, који су инвестирали 48 милиона евра, од чега највише у куповину некретнина 26,1 милион евра, 10,5 милиона евра у позајмице својим фирмама у Црној Гори и 8,2 милиона инвестиционих улагања у предузећа и банке регистроване у Црној Гори. Инвеститори из Србије су у истом периоду из Црне Горе повукли 25,3 милиона евра, највише кроз продају непокретности, 12,4 милиона евра.
На трећем месту налазе се инвеститори из Швајцарске, који су за ових пет месеци у Црну Гору инвестирали 39 милиона евра. Они су највише улагали кроз позајмице својим фирмама у износу од 27,2 милиона евра, директне инвестиције у компаније и банке вределе су 6,6 милиона, а у куповину некретнина 5,1 милион евра. Инвеститори из ове земље су у истом периоду из Црне Горе повукли 17,7 милиона евра, од чега највише, 10,5 милиона, кроз продају — смањење удела у предузећима и банкама регистрованим у Црној Гори.
На четвртом месту по вредности директних страних инвестиција су грађани и фирме из Турске са улагањем од 32,1 милион евра. Они су највише трошили на куповину некретнина 21,6 милиона евра, а затим на позајмице својим фирмама у Црној Гори девет милиона евра, док су 815.000 евра уложили у компаније и банке. Инвеститори из Турске имали су највећи одлив инвестиција из Црне Горе у вредности од 31,8 милиона евра, па је њихов утицај у нето приливу страних инвестиција свега 300.000. Турски грађани и фирме највише новца су одлили из Црне Горе кроз продају удела у фирмама од 18 милиона евра, као и кроз повраћај позајмица од 12 милиона евра.
Тек на петом месту по висини страних инвестиција налази се нека држава која је чланица Европске уније, а то је Немачка са 28,3 милиона евра. Грађани и фирме из ове земље највише новца су инвестирали у куповину некретнина — 18,5 милиона евра, 5,6 милиона у домаћа предузећа и банке, и четири милиона у позајмице својим фирмама које послују у Црној Гори. Инвеститори из те земље имали су и одлив инвестиција у вредности 9,7 милиона евра, од чега се 7,6 милиона односи на повлачење новца из домаћих предузећа и банака, пренео је портал „Бизнис“.