СРБИЈА

За усташе убијање Рома није било ништа – још једно поглавље у мрачној историји Јасеновца

Књига др Драгољуба Ацковића „Самударипен Рома у Независној Држави Хрватској“ посвећена геноциду над Ромима у НДХ представљена је данас у Београду.
Sputnik
На 1.000 страница, Ацковић детаљно са историјском фактографијом и архивским документима приказује злочине почињене у Јасеновцу над Србима, Јеврејима и Ромима са фокусом на страдање Рома и Синта.

Камен темељац у историографији Јасеновца

Израелски академик и стручњак за Холокауст Гидеон Грајф изјавио је да је Ацковићева књига ремек дело и једна од најзначајнијих у истраживању злочина у злогласном концентрационом логору Јасеновац. Ацковићева књига ставила је тачку на дискриминацију веома важне групе људи, жртви злочиначког усташког режима, додао је Грајф.
Књига "Самударипен Рома у Јасеновцу"
Књига „Самударипен Рома у Независној Држави Хрватској“, према Грајфу, представља камен темељац у историографији Јасеновца и истраживању злочина почињених у НДХ.

Срби слабо памте геноцид, опраштају туђе али не и своје грехе

Директор института „Дијана Будисављевић“ Гојко Рончевић осврнуо се на заједничку борбу Срба, Јевреја и Рома за доношење Резолуције о усташком геноциду, оценивши да је срамота што се 80 година чекало да се донесе таква Резолуција.
Крајње је време да српски, јеврејски и ромски народ доживе сатисфакцију кроз Резолуцију, истакао је Рончевић коме су усташе за време рата побиле целу породицу а он је са седам година био интерниран у дечји логор Јастребарско.
Професор др. Гидеон Грајф, др Драгољуб Ацковић и преживели логораш Гојко Рончевић испред фреске Јасеновачким мученицима у крипти храма Светог Саве
Срби су доносили декларације о својим злочинима у Сребреници и на другим местима, а слабо памте геноцид у НДХ ,рекао је Рончевић и додао да Срби опраштају све туђе грехе, а једино своје не праштају.
„Једина држава у свету, тзв. држава НДХ, имала је логоре за децу где је убијено око 74.000 деце. Од тога, именом и презименом у Јасеновцу, односно јасеновачком систему логора, 19.432 детета су уморена, тако да ми нисмо нашли начина ни храбрости да осветлимо ове невиђене злочине. Мислим да је усташка НДХ јединствен пример у свету по злочинима чињеним не само у Јасеновцу, него на целој територији.“
Ромски и јеврејски народ у НДХ су готово потпуно истребљени, а Срби нису само зато што су били бројнији, истакао је Рончевић и додао да је у НДХ је живело око два милиона Срба од укупно 6,2 милиона становника.

Мали број Рома спасао се „свеубијања“

Драгољуб Ацковић који је је 40 година радио на књизи рекао је да је у НДХ страдало више од 90 одсто Рома који су живели у Хрватској и Босни и Херцеговини. По попису из 1948. године регистровано је 405 Рома у Хрватској и 408 у БиХ, док их је, према његовим проценама, пре рата, око 100.000 живело на територији НДХ.
Конференција за медије поводом књиге "Самударипен Рома у Јасеновцу"
„У овој књизи, осим ових чињеница навео сам и неколико десетина података о разним дешавањима која су Роми морали да преживе и која углавном нису преживели. А нису преживели много тога као што је геноцид, не само у Хрватској, него и у многим земљама. Само један мали број Рома се спасао Самударипена. А реч Самударипен – значи свеубијање.“
Срби, Јевреји и Роми су врло тешко преживели времена кад је на овим просторима владало свеопште убијање, истакао је Ацковић.

За усташе убијање Рома није било ништа

Највећи број Рома убијених у НДХ убијен је ван логора и затвора, а убијани су зато што је НДХ имала расистички карактер а усташке вође говориле су да убијање Рома није ништа, додао је Ацковић.
Према његовим речима, село Уштица у близини Јасеновца било је место где су током Другог светског рата били стационирани ухапшени Роми.
Једна од изјава сведока из места Бизовац које говори о страдању Рома на територији НДХ
„У Уштици је био убијен највећи број припадника овог народа, мислим више од 20.000. Имамо податке за 16.173 имена и презимена Рома који су на том месту били и ја сам их овде објавио. Друго место на коме су Роми убијани у оквиру система јасеновачких логора је Градина. Градина је једно тмурно босанско село, било некад, а сада је то велико стратиште на коме је огроман број Рома убијен.“
Иако на табли у Градини пише да је страдало 40.000 људи, Ацковић процењује да их је страдало 60.000. По његовој процени, двадесетак хиљада Рома страдало је у осталим деловима Јасеновца и још толико у читавој НДХ.

Јасеновац једини логор који није обештетио жртве

Ацковић је истакао такође да је Јасеновац једини концентрациони логор који није обештетио жртве Роме и Јевреје, а Рончевић је додао да Срби никад нису ни тражили репарације за жртве Другог светског рата.
Драгољуб Ацковић посветио је књигу свом оцу Браниславу који је преживео рат у логору Старо Сајмиште, који се, такође налазио на територији тадашње НДХ. Његов стриц Љубиша погинуо је ослобађајући Загреб 9. маја 1945. године.
ДРУШТВО
Два телеграма откривају све: Објављени докази да је у Хрватској почињен геноцид над Србима
Коментар