„Полиција одбија да ходочасницима који бораве у манастирским конацима дозволи приступ манастиру. Тренутно међу ходочасницима има родитеља који не могу да дођу до своје деце у конацима“, истиче се у саопштењу.
Из УПЦ су додали да људима који су због одлуке комплекса манастира остали без преноћишта, полиција је предложила да преноће у храму преподобног Агапита Печерског, који није предвиђен за боравак, јер тамо нема кревета ни неопходних хигијенских услова.
Претходно је в.д. директора државног комплекса „Кијевско-печерска лавра“ Максим Остапенко на друштвеним мрежама написао да би вернике са територије манастима могли почети да растерују водом из ватрогасног црева.
Раније су извори упознати са ситуацијом изјавили за Спутњик да је суд у Кијеву прихватио тужбени захтев државног комплекса против Кијевско-печерске лавре да отклони препреке за коришћење имовине Кијевско-печерске лавре, а да се монаси УПЦ након тога могу иселити.
Правни заступници комплекса изјавили су на суду да монаси немају основа да бораве и живе у манастирским просторијама.
Истовремено, адвокат УПЦ, протојереј Никита Чекамн рекао је да је за многе монахе манастир једино и стално место живљења.
Адвокат је данашњу судску одлуку назвао једном од најсрамотнијих у историји Украјине.
Раније је Привредни суд у Кијеву такође одбацио захтев манастира УПЦ да се поништи раскид уговора о закупу просторија.
Украјинске власти су у протеклих годину дана организовале највећи талас прогона УПЦ у новијој историји земље. Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим регионима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ, а парламенту земље је поднет предлог закона о њеној фактичкој забрани у Украјини.
Служба безбедности Украјине почела је да покреће кривичне поступке против свештенства УПЦ, спроводи „контраобавештајне мере“ – претресе епископа и свештеника у црквама и манастирима, у потрази за доказима „антиукрајинског деловања“.